Neuralink znovu pod palbou, tentokrát kvůli transportu nebezpečných biologických materiálů
Neuralink má další problémy. I tentokrát je u toho Výbor lékařů pro zodpovědnou medicínu (Physicians Committee for Responsible Medicine, PCRM), tedy organizace, která dlouhodobě bojuje proti výzkumu na zvířatech a Neuralink je jejím oblíbeným cílem.
Tento výbor nedávno podal stížnost k Americkému ministerstvu dopravy (US Department of Transportation, USDOT) ve věci možného nelegálního transportu implantátů, které byly vyoperovány z hlav pokusných opic a mohly být biologicky nebezpečné.
Co uvádí Reuters a The Verge?
Podle agentury Reuters, která o tom informovala jako první, zmíněný výbor zaslal dopis ministru dopravy Spojených států, Petu Buttigiegovi. V něm píše, že Neuralink kvůli nesprávnému zacházení s implantáty představuje „vážné a trvalé riziko pro veřejné zdraví“. Tvrdí, že podle dokumentace, kterou nedávno Výbor získal od Kalifornské univerzity v Davisu na základě žádosti o vydání veřejně dostupných informací, Neuralink mohl porušit takzvané „Federal Hazmat Law“, tedy sbírku amerických federálních zákonů pro přepravu nebezpečných materiálů. Ve spolupráci s touto univerzitou firma až do roku 2020 prováděla všechny své biologické testy. Později výzkum na zvířatech přesunula do vlastní laboratoře.
Podle zmíněné dokumentace byly některé z implantátů kontaminovány stafylokoky odolnými vůči antibiotikům, virem herpes B nebo jinými patogeny. Zaměstnanci Neuralinku je pak údajně nebezpečným způsobem přepravovali, a to proto, že k tomu nebyli řádně proškoleni. Mohli tím ohrozit osoby, které při transportu přišly s implantáty do kontaktu. Žádné informace o konkrétních případech poškození něčího zdraví však zprávy neuvádějí.
Výbor také v dopise Ministerstvu dopravy uvedl, že zaměstnanci Kalifornské univerzity po incidentech, které způsobily obavy z kontaminace, naléhali na okamžitá školení o biologickém nebezpečí pro zaměstnance Neuralinku. Není však uvedeno, zda se pak uskutečnila, nebo ne.
Podle webu The Verge mluvčí Ministerstva dopravy potvrdil, že úřad obvinění bere vážně, vede ve věci vyšetřování a hodlá zjistit, zda činnosti Neuralinku byly v souladu s federálními předpisy a firma neohrožovala své pracovníky nebo veřejnost potenciálně nebezpečnými patogeny.
Co ještě stojí v dopisu Ministerstvu dopravy a jak vypadají konkrétní důkazy?
V dopise Výboru zaslaném Ministerstvu dopravy možno nalézt ještě několik zajímavých informací. Výbor například tvrdí, že Neuralink nadále zaměstnává neurochirurga, který v té době dohlížel na experimenty, jichž se obvinění týkají. Jde snad o šéfa neurochirurgů Matthew McDougalla?
V dopise je přiložena emailová konverzace dost jasně vypovídající o tom, že neupřesněný zaměstnanec nebo zaměstnanci Kalifornské univerzity v Davisu upozorňovali rovněž neupřesněné zaměstnance Neuralinku na to, že špatně nakládali s nebezpečnými materiály a že nebyli ani řádně proškoleni, jak s nimi nakládat (což příslušné zákony vyžadují).
Zmíněné emaily také potvrzují, že některé z opic skutečně trpěly různými infekcemi. Jeden ze zaměstnanců Univerzity v nich píše: „Pouhé označení materiálů jako nebezpečné nezmenšuje riziko možného nakažení infekčními chorobami, jako je například Herpes B.“
Nezdá se, že by se incidenty opakovaly, a tak je možné, že Neuralink zaměstnance proškolil a transportoval pak nebezpečné materiály řádně. Po tom, co firma ukončila spolupráci s univerzitou a testuje zařízení ve svých laboratořích, už pravděpodobně ani k žádným vnějším transportům nemusí docházet a problém tím mohl být eliminován.
Na konci dopisu ještě Výbor uvádí, jaké jsou možné sankce za podobná porušení zákona. Osobě, která vědomě poruší federální zákon o přepravě nebezpečného materiálu, může být uložena občanskoprávní pokuta až do výše 96 624 USD za každé porušení, a maximální trest, pokud porušení vede k úmrtí, vážnému onemocnění nebo těžkému zranění jakékoli osoby nebo podstatnému poškození majetku, je až 225 455 USD. Minimální občanskoprávní pokuta za porušení týkající se školení pak činí 582 USD.
Dozvíme se někdy výsledek vyšetřování?
Možné to je. Asi záleží, jak věc dopadne. Pokud Výbor uspěje, zřejmě se tím pochlubí. Pokud neuspěje, buď o tom pomlčí, nebo si bude stěžovat dále. Každopádně Neuralink se k situaci zatím nijak nevyjádřil a zástupci Kalifornské univerzity pouze uvedli, že vždy dodržují všechny platné předpisy.
Další články ze série „Problémy Neuralinku“:
- Interní problémy Neuralinku aneb Pomsta odpadlíků
- Výbor lékařů pro zodpovědnou medicínu žaluje kalifornskou univerzitu kvůli experimentům Neuralinku na zvířatech
- Nezisková organizace odhalila vysokou úmrtnost pokusných opic v počátcích vývoje Neuralinku
- Všechno je jinak? Neuralink podrobně reaguje na zprávy o špatném zacházení se zvířaty
- Co se děje uvnitř Neuralinku? Bývalí zaměstnanci vidí problém mimo jiné v Elonu Muskovi
- Neuralink může mít problémy s Komisí pro kontrolu cenných papírů, se kterou je Elon Musk ve válce
- Americké ministerstvo zemědělství vyšetřuje Neuralink kvůli testům na zvířatech
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Skupina Neuralink CZ/SK na Facebooku:
https://www.facebook.com/groups/1793329894167616