Osobnosti SpaceX #6: Kate Tice a její parťačky
V dnešním vydání profilů osobností se opět podíváme na komentátory startů SpaceX. A těmi nejsou jen muži. Když jsme se před nedávnem pod jedním článkem ptali, s kým ze SpaceX byste se chtěli seznámit příště, jeden z komentujících zmiňoval onu blondýnku, jejíž jméno je Kate Tice a už několik let pracuje ve SpaceX. Ale aby dnešní článek byl pestřejší, nezaměříme se v něm jen na ni, ale i na další její kolegyně.
Kate Tice je jednou z žen, se kterými se můžete setkávat při startech raket Falcon 9. I přes svůj poměrně mladý věk má za sebou již bohaté profesní zkušenosti. Mezi léty 2006 a 2012 studovala na Penn State University obor průmyslové inženýrství. Už během studia pracovala v roce 2008 jako konzultant ve firmě Kimberley-Clark, v roce 2009 u společnosti Pratt & Whittney jako projektový inženýr a v roce 2011 u Anheuser-Busch InBev jako inženýr logistiky a efektivity strojů.
Mezi léty 2012 až únorem 2015 v rámci International Graduate Program pracovala v několika firmách na inženýrských a manažerských pozicích. V březnu 2015 se pak konečně přesunula do Kalifornie, kde začala pracovat ve společnosti SpaceX. Postupně se přes pozici certikační inženýr výroby (Production Certification Engineer) vypracovala v červenci 2017 až na pozici programový inženýr spolehlivosti (Program Reliability Engineer). V živých přenosech jsme ji v roli spolukomentátora mohli vidět například při misích SES-10 či CRS-10. Ve svém volném čase se věnuje péči o zvířata.
Kate Tice ovšem není jediná absolventka své univerzity, která pracuje ve SpaceX, a tak bych se v další části článku rád zaměřil i na tyto kolegyně a na práci, kterou v Muskově firmě vykonávají. Celkem pět žen, které v rozmezí pěti let absolvovaly Penn State University, pracuje ve stejném oddělení ve SpaceX a říká se jim PSU Group. Některé se spolu seznámily už během studií a některé až při práci ve SpaceX.
Jako první nastoupila Laureen Knobloch, a to v roce 2014. Na jaře toho roku nastoupila potom i Ali DiNatale, ale ta pouze v rámci kooperativního vzdělávání. Ta se potom vrátila ještě zpátky na univerzitu, aby dokončila své studium. Dle jejích slov nepřestávala myslet na SpaceX a bylo velmi těžké po práci ve raketové firmě dělat pohovory ve společnostech, které vyrábějí pasty na zuby či cereálie.
Dalšími dvěma, které se objevily ve SpaceX, byly v roce 2015 Fawn Romanko a Kate Tice. Obě přesvědčila Laureen Knobloch, aby to zkusily ve SpaceX. A jako poslední v srpnu 2015 nastoupila Liz Jenkins.
Všech pět se v pozdějších rozhovorech shodlo, že je jejich mateřská univerzita velmi dobře připravila na jejich budoucí práci. Studenti jsou totiž během studia podporování a vyzýváni, aby se snažili získat pracovní zkušenosti ať už formou stáží (časově omezeného pracovního kontraktu), kooperativního vzdělávání či výzkumu v rámci své katedry. Když si vzpomenete, jakými rozmanitými firmami prošla Kate Tice během svého studia, myslím, že je možno tomuto názoru rozhodně dát za pravdu. Té ostatně můžeme dát v této oblasti ještě poslední slovo, když říká, že je to skvělá cesta, jak doplnit své vzdělání a zároveň se odlišit od ostatních uchazečů o práci.
PSU Group ve SpaceX pracuje na oddělení průmyslového inženýrství. Žádný jejich pracovní den není stejný. S mnoha termíny, které je nutno splnit, a pevně daným rozpočtem je jejich oddělení neustále zaměstnáno snahou o snížení nákladů na výrobu a jejím zrychlením. Stejně jako řada jiných technologických firem je SpaceX plná mladých profesionálů. U stolu zde sedí řada mladých inženýrů, ale člověk se nesmí dát zmýlit jejich mládím, jsou to jedny z nejbystřejších mozků Ameriky.
Práce ve známých firmách s sebou často přínásí napětí ve vztazích mezi zaměstnanci, ale toto není případ SpaceX. Alexandra DiNatale k tomu dodává: „Každý se ke mně choval skvěle už v době, kdy jsem tu byla jen na praxi, a stejně se ke mně chovají i teď, když jsem stálým zaměstnancem firmy.“ Ženy v inženýrských oborech také nebývají překvapeny tím, že většina zaměstnanců SpaceX jsou muži. Ono je to ostatně něco, na co si už zvykly během svého studia a tento trend pokračuje i po nástupu do praxe.
Všech pět žen také souhlasí, že firemní kultura SpaceX jim opravdu nedává pocit, že by byly nějakou menšinou. Na poradách je cítit, že jsou jejich názory a návrhy brány vážně managementem firmy. „Opravdu necítíme, že bychom si musely něco dokazovat, protože jsme ženy,“ říká Liz Jenkins a dodává: „SpaceX najímá jen ty nejlepší z nejlepších. Jsme tu, protože jsme splnily požadavky, které po nás byly při přijetí požadovány.“ Všechny dle svých slov také přemýšlí velmi podobně, což je dáno stejným vzděláním, a to jim velmi usnadňuje práci.
Předchozí díly seriálu Osobnosti SpaceX:
- Kdo je Elon Musk?
- Thomas Mueller, hlavní technolog pro vývoj pohonů
- Gwynne Shotwell, prezidentka a provozní ředitelka
- Hans Koenigsmann, zajištění misí
- John L. Insprucker, integrační inženýr
- Lars Blackmore – ten, kdo naučil Falcon 9 přistávat
- Mise GPSIII-SV10 - 9. 12. 2024
- Mise O3b mPOWER 4 - 8. 12. 2024
- Falcon Heavy vynese rotorový lander Dragonfly k Titanu pro NASA, plus další novinky ke kontraktům SpaceX - 7. 12. 2024
Mimochodem, otazka zustava stejna, kdo by vas zajimal priste :-)?
Otazka sa tyka stale len SpaceX?
How about Tesla? 🙂
Nu, dam ti nekolik odpovedi a vyber si tu, ktera ti bude vyhovovat. Jsme v serialu Osobnosti SpaceX. Zkuste presvedcit Petra, jestli to nechce rozsirit a Michala Lence, at se pripoji s osobnostmi z firmy Tesla.
Presviedcat nechcem/nepotrebujem🙂 Je to len otazka a ta uz padla 🙂. V Tesle su mena ktore urcite stoja za povsimnutie. Stejne zalezi ci su k tomu vobec volne kapacity a ci sa Petr M. chce uberat tymto smerom. Moj nazor je ten, ze vsetky clanky na elonx.cz stoja za precitanie a myslim ze by to tak bolo i nadalej.
Rozhodně to je dobrý nápad, ale o Tesle tu píšeme v podstatě jen já a Michal Lenc, přičemž oba obvykle dáváme přednost aktuálnějším nebo důležitějším tématům, jelikož času je málo. Ale výhledově se tomu určitě nebráním a věřím, že časem se dostane i na osobnosti Tesly nebo Boring Company. 🙂
Co třeba David Pavlík. Už tam sice nepracuje, ale to snad neva.
Nemyslím si, že by to vadilo. Mám připravených pár profilů a mezi nimi jsou i dva, kteří už tam nepracují.
Mělo by to několik nevýhod, vím jen o jednom člověku z redakce, který se s ním zná osobně.
Za druhé, musel by to být asi i autorizovaný životopis. protože si nedokážu představit, že bych něco vytahal z rozhovorů s ním, či z toho Dušano/Petrova videorozhovoru s ním, co je na youtube a pak bez ověření bychom to tu publikovali a naprosto chápu, že by se k tomu mohl i vyjádřit. U těch ostatních lidí to ani nehrozí. :-D.
A za třetí, co si tak pamatuju ze všech přímých přenosů, tak pan David Pavlík se celkem nevyjadřuje k detailům své práce ve SpaceX a to je právě asi to, co by tady zdejší komunitu nejvíc zajímalo.
A za čtvrté, ne každý člověk nechá rád jiné lidi nakouknout do svého soukromí.
Super článok. Vďaka. PS: checkni texty “nejsou to jen muži” a “kterou vykonávají”, opakujú sa ti tam slová 😉
Opraveno. 🙂
Diky Martine za upozorneni 🙂
Tak už chápu proč Elon nemá normální kancelář 😂. Díky za článek.