Rychlozprávy #12: Profitabilita BFR, ostřílená OCISLY, levné služby SpaceX, a další
Vítejte v rubrice Rychlozprávy, kde najdete krátké zprávičky, které si nezaslouží samostatný článek, ale přesto stojí za pozornost, a také různé zajímavé aktuality, které sice zde na webu nebo na facebookové stránce ElonX možná už někde jsou, ale pokud sem nechodíte dennodenně a nečtete opravdu každé písmenko, mohly vám snadno uniknout. Tato rubrika nahrazuje starší Drobky.
V dnešním vydání se mimo jiné dozvíte o levných cenách služeb SpaceX, prohlédnete si opotřebovanou OCISLY, uvidíte BFR přistávat na Marsu a pobavíte se u oblečení inspirovaného SpaceX.
Jak bude BFR přistávat na Marsu
Musím se podělit o toto povedené fanouškovské video znázorňující přistání lodi BFR na Marsu. Těžko říct, jak moc odpovídá realitě, ale kouká se na něj pěkně. 🙂
NASA díky SpaceX šetří peníze
Nedávno vydaná studie (PDF) zjistila, že využití služeb SpaceX pro zásobování ISS vyjde agenturu NASA třikrát levněji, než kdyby nadále používala raketoplány.
Co se týče přepravy nákladu na ISS, SpaceX je navíc o třetinu levnější než konkurenční Orbital ATK se svou lodí Cygnus. V případě přepravy lidské posádky pak studie odhaduje, že SpaceX bude se svým Crew Dragonem ve výsledku o zhruba 40 % levnější než konkurenční Boeing s lodí CST-100 Starliner.
Studie hodnotí investici NASA do soukromého sektoru ve formě programů typu COTS velice pozitivně. Zároveň argumentuje, že tehdejší malá dotace na vývoj Falconu 9 se daňovým poplatníkům mnohonásobně vrátila, neboť tato raketa umožnila SpaceX uzmout velkou část globálního trhu pro vynášení komerčních satelitů. To má pozitivní vliv na americkou ekonomiku, neboť tyto zakázky by jinak skončily například v Evropě či Rusku.
Ostřílená OCISLY
Uživatel NASA Nate nás na Twitteru zásoboval skvělými fotkami ze zpracování stupně z mise KoreaSat 5A v přístavu, načež se podělil také o aktuální fotku autonomní plošiny Of Course I Still Love You. Plošina už má za sebou 10 pokusů o přistání prvního stupně Falconu 9, přičemž ve dvou případech šlo o výbušné nezdary. Proto není divu, že vypadá poněkud opotřebovaně…
Mimochodem, v pravém horním rohu fotky můžete na souši vidět robota přezdívaného OctaGrabber, který byl nedávno poničen při požáru na palubě.
Robert Zubrin znovu o BFR
Robert Zubrin je odborník na problematiku cest na Mars, a o tom, co si myslí o Muskově raketě BFR, jsem už jednou psal. Později se však Zubrin na svém Facebooku a Twitteru podělil o pár dalších postřehů ohledně využití BFR jako dopravního prostředku pro cesty z bodu A do bodu B na Zemi.
Muskovo BFR není optimalizované pro kolonizaci Marsu, ale zato je velmi dobře optimalizované pro rychlé globální cestování. BFR je vlastně kompletně znovupoužitelný dvoustupňový systém, který dokáže do hodiny dopravit plavidlo o velikosti Boeingu 767 kamkoli na Zemi. Jedná se o rozsáhlý komerční trh, který by mohl zajistit, že vývoj celého systému bude profitabilní.
Podle mých výpočtů BFR potřebuje zhruba 3500 tun pohonných hmot, aby vyslalo 150tunový raketoplán na oběžnou dráhu nebo kamkoli na zemský povrch. Metan a kyslík jsou velice levné – zhruba 120 dolarů za tunu. Pohonné hmoty by tedy vyšly zhruba na 420 000 dolarů za každý let. To 150tunové plavidlo má zhruba stejnou hmotnost jako Boeing 767, který má kapacitu 200 pasažérů. Pokud si bude účtovat 10 000 dolarů za letenku, bude mít příjem 2 miliony dolarů z každého letu. To znamená, že pokud dokáže udržet náklady na jeden start pod hranicí 1 milionu dolarů, vydělá na každém letu 500 000 dolarů. Je to chytrý plán. Mohlo by to fungovat. Pokud mu to vyjde, mohlo by to pro lidstvo znamenat začátek opravdové vesmírné éry.
Držáky Falconu 9
Objevil se starší zajímavý GIF zachycující testování držáků na rampě SpaceX na Vandenbergově základně v Kalifornii z roku 2015. Ty přidržují raketu i po zažehnutí motorů a teprve, až počítač ověří, že motory fungují správně, se držáky uvolní a raketa může odletět. Pokud systém detekuje nějaký problém, motory se zase vypnou. To se stalo například u mise SES-9.
(Autorem snímků je uživatel Helodriver z fóra NASA Spaceflight)
Oblečte se do barev SpaceX
A na závěr menší odlehčení. Zarytí fanoušci SpaceX jistě vědí, že existuje oficiální obchod s dárkovými předměty, kde můžete nakoupit trička, hrníčky, mikiny, nášivky a další věci související se SpaceX. Pokud se ale chcete opravdu odlišit, můžete zvážit neoficiální produkty – například unikátní motorkářskou bundu inspirovanou skafandrem SpaceX, nebo ponožky ve stylu Falconu 9.
- Ponožky inspirované Falconem 9 (Zdroj: Main Engine Cut Off)
- Srovnání fanouškovské bundy a skafandru, který ji inspiroval (Autor: /u/Zlurpo)
Články z minulého týdne
Pokud na ElonX nechodíte pravidelně, možná vám unikl některý z článků vydaných od posledních Rychlozpráv:
- Rok 2017 by mohla završit premiéra Falconu Heavy
- SpaceX pracuje na vylepšených heliových nádobách a upravuje Merlin, aby na něm nevznikaly praskliny
- Víkendové vtípky #17: Znovu o Elonovi
- Záznam besedy s Davidem Pavlíkem ze SpaceX
- SpaceX při testování vybuchl motor Merlin – ohrozí to lety s astronauty?
- Jak znovupoužitelnost raket začíná ovlivňovat satelitní průmysl
- Daily Hopper: Orbitální start Starship se blíží a nikdo se nemůže dočkat - 28. 1. 2023
- Mise Starlink 2-6 - 24. 1. 2023
- VIDEO: Co všechno zbývá dokončit před březnovým orbitálním startem Starship - 23. 1. 2023