Rychlozprávy #13: Demontáž RSS, Buzz Aldrin na rampě, počet zaměstnanců, sexuální obtěžování, a další

Vítejte v rubrice Rychlozprávy, kde najdete krátké zprávičky, které si nezaslouží samostatný článek, ale přesto stojí za pozornost, a také různé zajímavé aktuality, které sice zde na webu nebo na facebookové stránce ElonX možná už někde jsou, ale pokud sem nechodíte dennodenně a nečtete opravdu každé písmenko, mohly vám snadno uniknout. Tato rubrika nahrazuje starší Drobky.

V dnešním vydání se mimo jiné dozvíte, kolik zaměstnanců SpaceX v dnešní době má, uvidíte průběh demontáže konstrukce RSS na rampě LC-39A a pokocháte se skvělými výtvory fanoušků SpaceX ve formě modelů, fotek a videí.

Zpracování stupně z mise KoreaSat 5A

Pokud jste podrobně nesledovali zpracování zachráněného prvního stupně Falconu 9 z poslední mise KoreaSat 5A, mohly vám uniknout tyto zajímavé materiály. Na videu vidíte proces položení stupně na transportér, a na fotce z Instagramu ElonX je zachráněný stupeň zkombinovaný se snímkem noční oblohy pořízeným s dlouhou expozicí.

Zachráněný stupeň z mise KoreaSat 5A v přístavu Port Canaveral. (Foto: Michael Seeley)

Buzz Aldrin navštívil LC-39A

Buzz Aldrin, kterého jistě znáte jako druhého člověka v historii, který stanul na Měsíci, navštívil rampu LC-39A. Buzz z této rampy v roce 1969 startoval na historickou misi Apollo 11. Dnes rampu spravuje společnost SpaceX, se kterou má Buzz dobrý vztah. V minulosti se byl například podívat na start CRS-10, navštívil ústředí firmy v Hawthorne a prohlédl si rampy na Canaveralu ze stíhačky.

Demontáž RSS pokračuje

Fotograf Trevor Mahlmann ze svých fotek vytvořil pěknou animaci, která dobře ilustruje, jak byla během letoška skoro kompletně rozebrána konstrukce Rotating Service Structure (RSS), která na rampě LC-39A zůstala po raketoplánech. Věž FSS (Fixed Service Structure), na které mimochodem stojí Aldrin na fotkách výše, demontována nebude, neboť bude využívána pro nástup posádky do Crew Dragonu (nástupní lávka už je nějakou dobu připravena k instalaci). Snímky jsou z misí CRS-10 (únor), CRS-12 (srpen) a Zuma (listopad).

Vpravo pak vidíte srovnání dnešní situace a doby, kdy RSS sloužila pro potřeby raketoplánů.SpaceX se nadále rozrůstá

V posledních pár dnech se objevily nové informace o aktuálním počtu zaměstnanců SpaceX. Podívejte se tedy, jak se firma postupně rozrůstala (poslední řádek je nový):

  • 160 zaměstnanců v listopadu 2005
  • 500 zaměstnanců v červenci 2008
  • 1100 zaměstnanců v roce 2010
  • 1800 zaměstnanců zařátkem roku 2012
  • 3800 zaměstnanců v říjnu 2013
  • 5000 zaměstnanců začátkem roku 2016
  • 6000 zaměstnanců na jaře 2017
  • 7000 zaměstnanců koncem roku 2017 (z toho 550 v McGregoru)

(Více informací o historii SpaceX)

Dokování BFR k ISS

Fanoušek SpaceX vytvořil velice povedenou animaci příletu a dokování lodi BFR k Mezinárodní vesmírné stanici. Nevím, jestli by v reálu mohl přibližovací manévr proběhnout zrovna takhle, nicméně video vypadá opravdu dobře. Vedle vidíte oficiální vizualizaci připojeného BFR k ISS přímo od SpaceX (resp. BFS – Big Falcon Spaceship).

Realistický model Crew Dragonu

Modelář Oli Braun nadále pokračuje ve výrobě kvalitních modelů s tematikou SpaceX. Nově dokončil povedený prototyp velkého modelu lodi Crew Dragon. O jeho předchozích modelech Falconů a ASDS jsem již dříve informoval v Rychlozprávách.

Steve Jurvetson opustil představenstvo SpaceX

Steve Jurvetson je velký podporovatel podniků Elona Muska. Byl raným investorem ve SpaceX i Tesle a také členem představenstva obou firem. Nedávno však byl nařčen ze sexuálního obtěžování, a než se situace vyřeší, rozhodl se opustit svou investiční firmu Draper Fisher Jurvetson a zároveň také dočasně odstoupit z představenstev SpaceX a Tesly. Nařčení odmítá jako nepravdivé a zvažuje právní kroky proti těm, kteří jej “pomluvili”. Více informací najdete například na Electreku.

Steve Jurvetson s Elonem Muskem v roce 2014 (Foto: Steve Jurvetson)

Články z minulého týdne

Pokud na ElonX nechodíte pravidelně, možná vám unikl některý z článků vydaných od posledních Rychlozpráv:

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zdeněk

Buzz by mohl u Trampa vymámit nějaký dolary pro Spacex- co vy na to ???