Vozy Tesla dostanou vyšší výkon a dojezd jen díky aktualizaci softwaru

Během konferenčního hovoru k finančním výsledkům za třetí čtvrtletí roku 2019 prozradil Drew Baglin, technologický viceprezident Tesly, že všechny vozy dostanou softwarový update, jež umožní zvýšení výkonu pohonné jednotky Tesly Model 3 o 5 % a pohonných jednotek Modelů S a X o 3 %. Teď Elon Musk uvedl, že Tesla zvýší výkon liftbacku Model S o 50 koní, tedy o přibližně 37 kW. Pro porovnání, současný Model S ve variantě Performance poskytuje maximální výkon 592 kW. Musk též prohlásil, že po updatu by měl liftback Tesly být schopen porazit Porsche Taycan ve zrychlení i v závodě na čtvrt míle. Právě s tímto novým elektromobilem německé automobilky bývá Model S často srovnáván, přičemž Tesla se v poslední době snaží o překonání rekordu na Severní smyčce okruhu Nürburgring.

Model S ale pravděpodobně dostane v budoucnu ještě nějaký update, jež by měl navýšit maximální dojezd. K mírnému navýšení již došlo před pár dny u Modelů S a X, a to konkrétně o tři míle. Důvodem navýšení byla skutečnost, že Tesla nesprávně certifikovala varianty svých prvních dvou vozů na mírně nižší dojezd, než je ve skutečnosti možný. Další navýšení by pak měly přinést již zmíněné softwarové updaty. Dlouhodobě Tesla cílí na dosažení dojezdu 640 km dle cyklu EPA, přičemž současný dojezd Modelu S ve variantě Long Range je 597 km.

Vozy Tesla Model S, Model 3 a Model X (Zdroj: Tesla)

Zvětšení dojezdu se dočkala též Tesla Model 3, konkrétně její varianta Long Range, a to jak nově vyrobené kusy, tak i ty již koupené. Zde došlo k přidání v přepočtu necelých 20 km k celkovému dojezdu, což byla dlouho očekávaná změna, již Tesla slibovala od uvedení levné varianty Modelu 3 na trh. Se zvýšením maximálního dojezdu vzrostla též cena, a to přibližně o v přepočtu 10 tisíc korun. V českém konfigurátoru ale zatím k žádné změně dojezdu či ceny nedošlo.

Zároveň se pomalu blíží uvedení crossoveru Modelu Y na trh, což by dle posledních zpráv od Muska mělo nastat někdy během léta příštího roku. Tesla tak pilně pracuje na testování předprodukční verze, přičemž jeden tento vůz byl nedávno spatřen na dálnici v San Franciscu při předjíždění Modelu 3. Z přiloženého videa natočeného jiným majitelem Tesly je tak krásně vidět rozdíl ve velikosti obou vozů.

Na tento měsíc je též plánováno představení chystaného pick-upu. Kromě avizovaného futuristického cyberpunkového vzhledu toho o designu zatím moc nevíme, ale webu Electrek se podařilo najít návrhy designéra Sahma Jafariho. Ten dle svého LinkedIn profilu pracuje v Tesle na pozici designéra od ledna roku 2016, přičemž se kromě interiéru Modelu Y podílel též na konceptu a designu něčeho, co sám nazývá „Cyberpunk Truck“. Níže uvedené fotky jsou návrh konceptu vozu The Model Zero, který Jafari velikostně směřoval pod Model 3. Nejedná se ale o žádný oficiální koncept, nýbrž o Jafariho práci pro Teslu během studií v kalifornské Art Center College of Design. Tento návrh by ale mohl dát určitou nápovědu o tom, jakým způsobem Jafari smýšlí a některé prvky by se mohly objevit i v pick-upu Tesly.

 
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

17 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře