Elonovinky #35: Trest pro Muska za podvod s cennými papíry

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém spolupracují weby ElonX a Živě/VTM. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha firmách – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku nebo Hyperloopu.

V dnešním dílu se budeme věnovat největší události minulého týdne. Elona Muska a jeho společnost Tesla zažalovala americká Komise pro cenné papíry a burzy z podvodu na základě zavádějících tweetů, ve kterých Musk oznámil své plány stáhnout akcie Tesly z burzy. Musk nejdříve chtěl proti žalobě bojovat, ale nakonec souhlasil s mimosoudní dohodou. Tesla bude muset zaplatit pokutu 20 milionů dolarů, Musk dalších 20 milionů a zároveň musí na 3 roky odstoupit z pozice předsedy správní rady Tesly. Smí však zůstat v roli generálního ředitele. Ve výsledku se tedy jedná spíše o plácnutí přes prsty. Každopádně dobrou zprávou je, že Tesle se jinak daří plnit plány a má za sebou rekordní čtvrtletí z hlediska výroby a prodeje svých vozů.

Elonovinky #35: Trest pro Muska za podvod s cennými papíry:

Předchozí epizody Elonovinek:
 • Mohlo by se vám líbit...

  12
  Diskuze

  avatar
    Odebírat komentáře  
  nejnovější nejstarší nejlepší
  Nastavit upozorňování na
  jiri kouril
  Host
  jiri kouril

  Trest pro Muska za podvod s cennými papíry? Opravdu Musk podváděl, nebo jen sdělil veřejnosti něco, co nedomyslel z hlediska důsledků?
  Titulek “Trest pro Muska za podvod s cennými papíry” mi připadá jako titulek z Washington Post.

  Lukáš
  Host
  Lukáš

  A že prý poškodil “investory”, jedinýho koho poškodil tak spekulanty na pokles a to rozhodně nejsou investoři, ale gambleři.

  yamato
  Host
  yamato

  predaje nakrátko tlacia cenu aktiv nadol, rovnako ako nakupy (castokrat na uver) ju tlacia nahor. Shorteri su podstatna sucast trhu, ktora prirodzenym spôsobom brani nafukovaniu bublin na trhoch, pretoze shorteri si vyberaju aktiva, ktore povazuju za nadhodnotene. Ak je takýchto “gamblerov” malo a vsetci vidia iba svetle zajtrajsky a nekonecny rast, tak to nevyhnutne skonci financnou krizou. Zdrava trhova cenotvorba potrebuje optimistov (investorov), ale aj pesimistov (shorterov).

  Ivo Janáček
  Host
  Ivo Janáček

  Já bych to napsal jinak, jednoznačně ovlivnil cenu akcií. Na druhou stranu toho nevyužil, ale mohl toho využít někdo jiný.