Elonovinky #35: Trest pro Muska za podvod s cennými papíry

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém spolupracují weby ElonX a Živě/VTM. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha firmách – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku nebo Hyperloopu.

V dnešním dílu se budeme věnovat největší události minulého týdne. Elona Muska a jeho společnost Tesla zažalovala americká Komise pro cenné papíry a burzy z podvodu na základě zavádějících tweetů, ve kterých Musk oznámil své plány stáhnout akcie Tesly z burzy. Musk nejdříve chtěl proti žalobě bojovat, ale nakonec souhlasil s mimosoudní dohodou. Tesla bude muset zaplatit pokutu 20 milionů dolarů, Musk dalších 20 milionů a zároveň musí na 3 roky odstoupit z pozice předsedy správní rady Tesly. Smí však zůstat v roli generálního ředitele. Ve výsledku se tedy jedná spíše o plácnutí přes prsty. Každopádně dobrou zprávou je, že Tesle se jinak daří plnit plány a má za sebou rekordní čtvrtletí z hlediska výroby a prodeje svých vozů.

Elonovinky #35: Trest pro Muska za podvod s cennými papíry:

Předchozí epizody Elonovinek:

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který projektu věnuje až nezdravě velkou část svého volného času a jinak pracuje v oboru lokalizace her. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

12
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
jiri kouril
Host
jiri kouril

Trest pro Muska za podvod s cennými papíry? Opravdu Musk podváděl, nebo jen sdělil veřejnosti něco, co nedomyslel z hlediska důsledků?
Titulek “Trest pro Muska za podvod s cennými papíry” mi připadá jako titulek z Washington Post.

Lukáš
Host
Lukáš

A že prý poškodil “investory”, jedinýho koho poškodil tak spekulanty na pokles a to rozhodně nejsou investoři, ale gambleři.

yamato
Host
yamato

predaje nakrátko tlacia cenu aktiv nadol, rovnako ako nakupy (castokrat na uver) ju tlacia nahor. Shorteri su podstatna sucast trhu, ktora prirodzenym spôsobom brani nafukovaniu bublin na trhoch, pretoze shorteri si vyberaju aktiva, ktore povazuju za nadhodnotene. Ak je takýchto “gamblerov” malo a vsetci vidia iba svetle zajtrajsky a nekonecny rast, tak to nevyhnutne skonci financnou krizou. Zdrava trhova cenotvorba potrebuje optimistov (investorov), ale aj pesimistov (shorterov).

Ivo Janáček
Host
Ivo Janáček

Já bych to napsal jinak, jednoznačně ovlivnil cenu akcií. Na druhou stranu toho nevyužil, ale mohl toho využít někdo jiný.