Rychlozprávy #14: Vzhled Blocku 5, projděte se po rampě, fanouškovské modely, a další

Vítejte v rubrice Rychlozprávy, kde najdete krátké zprávičky, které si nezaslouží samostatný článek, ale přesto stojí za pozornost, a také různé zajímavé aktuality, které sice zde na webu nebo na facebookové stránce ElonX možná už někde jsou, ale pokud sem nechodíte dennodenně nebo nás nesledujete na Facebooku, mohly vám snadno uniknout.

V dnešním vydání se mimo jiné dozvíte, jak bude vypadat raketa Falcon 9 ve variantě Block 5, nahlédnete do osobního života Elona Muska, projdete se po rampě LC-39A a budete opět žasnout nad výtvory zdatných modelářů.

Původní název Landing Zone 1

Věděli jste, že floridská přistávací plošina Landing Zone 1 (LZ-1) se původně jmenovala Landing Complex 1? Až později byla přejmenována na Landing Zone 1. K přejmenování pravděpodobně došlo kvůli tomu, aby se plošina ve zkrácené podobě LC-1 nepletla s běžnými startovními rampami v Kennedyho vesmírném střediku – např. rampou LC-39A, neboli Launch Complex 39A.

Původní cedule floridské přistávací plošiny Landing Complex 1, která je dnes označována Landing Zone 1 (Foto: SpaceX)

Projděte se po LC-39A

V Kennedyho vesmírném středisku (KSC) ještě chvíli zůstaneme. Díky Google Maps se totiž můžete projít po rampě LC-39A a dalších částech KSC prostřednictvím služby Street View. Jedná se sice o snímky z roku 2012, tedy nedlouho po ukončení letů raketoplánů a předtím, než rampu převzalo SpaceX, ale i tak je to velice zajímavá podívaná. Můžete se například procházet po věži FSS (Fixed Service Structure), přes kterou budou snad již příští rok nastupovat astronauté do Crew Dragonu.

Tento odkaz vás pošle přímo na FSS, tento pak dál od rampy. V komentářích se můžete podělit o zajímavá místa, která při procházení objevíte.

Jaké to je být Elonem Muskem

Magazín Rolling Stone nedávno vydal povedený článek o Elonu Muskovi. Autor textu měl k šéfovi SpaceX přístup po dobu 9 měsíců, takže podrobně zachytil, jaké to je být jedním z nejbohatších lidí na světě. Zároveň však zaznamenal Elonovy těžké osobní okamžiky a jeho překvapivý pocit osamělosti. Celý článek si nyní můžete přečíst v češtině díky webu Objevit.cz.

Elon Musk s použitým Falconem 9 (Foto: Rolling Stone)

Gwynne Shotwell oslavila narozeniny

Provozní ředitelka SpaceX Gwynne Shotwell minulý týden oslavila 53. narozeniny. Tímto jí gratuluji a zároveň děkuji za všechny ty nové informace, kterými nás ochotně zásobuje! 🙂

Gwynne se do SpaceX dostala v roce 2002 na doporučení Jima Cantrella, který ji doporučil jako náhradu za sebe poté, co se rozhodl společnost pár měsíců po založení opustit. Gwynne dříve pracovala například ve společnostech Chrysler, Aerospace Corporation a Microcosm.

Provozní ředitelka SpaceX Gwynne Shotwell (Foto: Space Foundation)

Model Falconu Heavy

Modelář Oli Braun pokračuje ve výrobě povedených modelů SpaceX. Po klasických modelech Falconů, ASDS a Crew Dragonu nyní zaexperimentoval s Falconem Heavy, který vytiskl na 3D tiskárně a následně natřel metalickou barvou.

Falcon 9 jako dron

Když už jsme u modelářství, před časem se objevilo zajímavé video, ve kterém autor vyrobil experimentální dron inspirovaný prvním stupněm Falconem 9 a následně  na něm demonstroval vznášení a přistávání.

Jak bude vypadat Block 5

Jeden ze zaměstnanců SpaceX na Facebooku sdílel fotku nových odznáčků, na kterých bylo vidět, jak bude vypadat první stupeň Falconu 9 ve variantě Block 5 (alespoň co se týče barev). Barevné schéma rakety pak potvrdilo několik lidí, kteří už měli možnost Block 5 vidět nebo kteří mají kontakty ve SpaceX.

Nohy a mezistupeň budou černé, neboť jsou pokryty novým materiálem zajišťujícím tepelnou ochranou (o tom před časem mluvil hlavní konstruktér motorů Tom Mueller). Roštová kormidla jsou také tmavá, neboť jsou z titanu. Ta jsme už v akci viděli při misi Iridium-2.

Jsem zvědavý, jakými dalšími viditelnými změnami bude Block 5 oplývat. Připomínám, že podle Gwynne Shotwell by měla první raketa tohoto typu opustit továrnu už letos a premiérový start absolvovat v prvním čtvrtletí příštího roku. Jednou z prvních misí této varianty bude například Iridium-5, u které už máme potvrzeno, že půjde o Block 5.

Fanouškovský render barevného schématu Blocku 5 (Autor: /u/brickmack)

Odznáčky SpaceX (Foto: Bryce Allen)

Články z minulého týdne

Pokud na ElonX nechodíte pravidelně, možná vám unikl některý z článků vydaných od posledních Rychlozpráv:

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Mário

No troska mimo temu ale skusal som zohnat model falconu a nic som nemohol najist. Chcel by som daco do izby ako ozdobu a jedine co sa da zohnat su raketove modely.

Zdeněk

Elon bude asi komplikovaná osobnost, která je ve skutečnosti asi dost sám (osamělý).

žížalí nehet

Ty první dva obrázky od Oliho Brauna vypadaj jako něco, co by nejedna fanynka hluboce ocenila. Působí to gumově.