Rychlozprávy #41: Úpravy LZ-1 a LC-39A, roboti vyrábějící Model 3, stavba Gigafactory 3 a další

Vítejte v rubrice Rychlozprávy, kde najdete krátké zprávičky, které si nezaslouží samostatný článek, ale přesto stojí za pozornost. Také zde objevíte různé zajímavosti, které sice zde na webu nebo na facebookové stránce ElonX možná už někde jsou, ale pokud sem nechodíte dennodenně nebo ElonX nesledujete na Facebooku, mohly vám snadno uniknout.

Dnes se mimo jiné dozvíte, jak pokračuje stavba čínské Gigafactory a rampy SpaceX v jižním Texasu, co momentálně dělá Mr. Steven, jakými úpravami prošly rampa LC-39A a přistávací plošina LZ-1, uvidíte nové záběry z výroby Modelu 3 a mnoho dalšího.

Mr. Steven se stěhuje

Na webu jsme už párkrát informovali, že loď Mr. Steven se stěhuje z Kalifornie na Floridu. Přesun měl původně proběhnout už loni v prosinci, ale loď nakonec vyrazila na několikadenní výpravu až začátkem února. Teď ve čtvrtek absolvovala cestu Panamským průplavem a během neděle by měla dorazit do přístavu Port Canaveral. Před plavbou jí byla odmontována ramena se sítí a je zajímavé je, že si na palubě veze aerodynamické kryty.

Loď bychom mohli vidět znovu v akci za necelé dva týdny při pokusu o zachycení krytu během mise Nusantara Satu.

Merliny na cestách

Před pár dny byl na dálnici vyfocen zajímavý úkaz – náklaďák plný motorů Merlin v různých verzích. Některé byly viditelně použité, jiné byly označeny jako vývojové kusy, další měl opotřebovanou ablativní ochranu trysky (ta byla od Merlinu 1C nahrazena regenerativním chlazením). Nejednalo se však o kompletní motory, jen spalovací komory a trysky, a tak možná mířily někam do skladu nebo k likvidaci.

Gigafactory 3

Tesla v Šanghaji staví továrnu Gigafactory 3, kde se budou vyrábět Model 3 a Model Y, a stavba pokračuje dobře. Aktuální přelet dronem ukazuje první hotovou budovu. Továrna by měla být dostavěna v létě a do konce roku tu má podle Tesly začít výroba prvních kusů Modelu 3. V plánu je výrobní kapacita 3000 kusů týdně.

Pokroky v jižním Texasu

Nová rampa SpaceX v jižním Texasu se začíná rýsovat. Už během pár měsíců by tu měly začít krátké zkušební lety prototypu lodi Starship, který je montován o kousek vedle, a možná už příští rok by z této rampy mohla startovat kompletní raketa Super Heavy Starship schopná letů na orbitu. Podívejte se na aktuální přelety rampy a plochy, kde vzniká první prototyp:

Rampa LC-39A v novém hávu

Aktuální fotky z rampy LC-39A ukazují pokračující práce na věži FSS (Fixed Service Structure) s nástupním ramenem pro posádku Crew Dragonu. Věž má stylový černobílý design a také je obkládána panely.

Přikládám srovnání současného stavu a vzhledu věže v květnu 2018:

Úprava LZ-1

Přistávací plošina LZ-1 na Canaveralu byla v průběhu loňského listopadu upravena, takže už není natřena speciální tmavou barvou, která lépe odráží radarové vlny. Černý nátěr měl premiéru v červnu 2017 během mise CRS-11 a měl umožnit měkčí přistávání raket Falcon. Plošiny LZ-2 a LZ-4, které byly vybudovány později, však tento nátěr nikdy nepoužívaly. Není jasné, proč k této změně došlo. Možná šlo jen o experiment, který ukázal, že speciální nátěr není potřeba.

Vyhrajte Model 3

Tesla už několik let stejně jako řada dalších technologických firem nabízí odměny za odhalení bugů a bezpečnostních mezer v jejím softwaru. Nyní Tesla zvyšuje odměnu – pokud se vám podaří hacknout Model 3 na březnové akci Pwn2Own, můžete toto auto vyhrát. Více informací na Hybrid.cz nebo Electreku.

Tesla Model 3 (Foto: Tesla)

Roboti Tesly

Možná nevíte, že Tesla si jako jedna z mála automobilek sama vyrábí sedadla (a samozřejmě i spoustu dalších věcí). Nyní Tesla ukázala zajímavé video, které ukazuje, jak probíhá testování sedadel pro Model 3. Je k tomu využíván speciální robot potažený džínovinou.

Automatizace výroby je vždycky fascinující. Tesla také zveřejnila nové video, které ukazuje, jak Model 3 při výrobě dostává kola. Přehnaná automatizace je však někdy spíše na škodu, jak loni Elon Musk zjistil na vlastní kůži.

Sledování startu naživo

Na YouTube vyšlo zajímavé české video o výpravě za fotkou startujícího Falconu 9 při misi Iridium-8. Ocení jej nejen fotografové, kteří někdy plánují fotit nějakou raketu, ale také lidé, co jen chtějí podívat na start z Vandenbergu.

Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

17 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Roman
Martin B

To video z automatické linky M3 je něco pro mojí technickou dušičku. Jenom nevím proč to má tak nízké FPS. Vypadá to jako záběry z Robocopa 1, kde se triky s roboty dělaly s loutkama 🙂

Jan Jančura

Škoda, že nejsou uváděny data pořízení fotografií a videí.

isaac

bude tam i rampa pro astronauty jako na lc39a nebo jen neco jako vafb slc 4?

Jan Jančura

Myslel jsem videa u článku Pokroky v jižním Texasu. Ale může to být i mým přehlédnutím.

Jan Jančura

Nepodařilo se mi to, asi jsem nešikovný, ale přes to děkuji

Jan Jančura

Díky

Jan Jančura

Už jsem na to přišel. Díky

Roman

Neni někde nějaka prezentace jak bude ten kosmodrom v Boca Chica vypadat?

Jan Jančura

Někde jsem to asi na tomto webu viděl, ale bohužel se nemohu vzpomenout kde.Byly tam objekty pro výrobu, testy, hangár pro montáž (ve vodorovné poloze) a odpalovací věž s kanálem. A bylo to staršího data.

Jan Jančura
Zdeněk

👍