Stručná historie Neuralinku k 6. výročí jeho založení

Ve čtvrtek 21. července uplynulo 6 let od oficiálního založení Neuralinku. Za těch 6 let toho firma dokázala nemálo, avšak na povolení pro klinické testy svých zařízení stále čeká. Zkusme si zrekapitulovat nejvýznamnější události v historii neurotechnologického projektu Elona Muska, který se v něm snaží propojit biologickou a umělou inteligenci.

Rok 2015 | Převzetí názvu Neuralink

Původ názvu „Neuralink“ není bez zajímavosti. Firmu s touto jmenovkou založili už v roce 2011 Pedram Mosehni a Randolph Nudo. Jejich cílem byla léčba zranění mozku. Chtěli vyvinout zařízení, které by dokázalo „přemostit“ poškozené neurony a přenášet informace z jedné části mozku do jiné. Podařilo se jim dokonce vyrobit první prototyp, který s částečnými úspěchy testovali na krysách.

Oficiální logo Neuralinku

V roce 2015 koupil od původních majitelů práva na užívání názvu Neuralink neznámý podnikatel. Teprve později se ukázalo, že šlo o zástupce Elona Muska. Dnešní firma nemá s tou původní nic společného, jde jen o samotný název a podobné odvětví působnosti. Je zřejmé, že Elon o Neuralinku uvažoval už dlouho před jeho založením.

Červen 2016 | První rozhovor Elona Muska na téma neurálních rozhraní

V červnu 2016 YouTube přenášel živý rozhovor s Elonem z Code Conference. Moderátoři se ho ptali, jak vidí současný svět technologických inovací a na co by se bylo dobré v budoucnosti zaměřit. Elon se tehdy zřejmě poprvé naplno rozpovídal o konceptu mozkovo-počítačového rozhraní jako jedné z možností, jak se ubránit dominanci umělé inteligence. Dodal, že pokud se na to někdo co nejrychleji nevrhne, bude to nejspíš muset udělat sám. O měsíc později, v červenci 2016, byl založen Neuralink.

„Někdo by to měl udělat. Neříkám, že to udělám já, ale pokud to někdo neudělá, myslím, že bych to měl pravděpodobně udělat sám.“
– Elon Musk o vývoji mozkovo-počítačového rozhraní na Code Conference 2016

21. července 2016 | Založení firmy

Nová společnost byla oficiálně založena 21. července roku 2016. Její sídlo je v San Francisku v Kalifornii. Počáteční kapitál činil 158 miliónů amerických dolarů, z čehož rovných 100 miliónů poskytl sám Musk. Cílem je postupným zlepšováním vyvinout spolehlivé vysokorychlostní neurální rozhraní, které by se dalo implantovat do hlavy s využitím co nejméně invazivní automatizované neurochirurgie.

Dokument potvrzující založení Neuralinku (Zdroj: NeuraPod)

20. dubna 2017 | Článek na Wait But Why

Proč je nějaký článek na blogu milníkem Neuralinku? Autor Tim Urban při jeho tvorbě úzce spolupracoval s celým týmem zakladatelů firmy, včetně Elona Muska, který Urbana o jeho napsání přímo požádal. Článek byl jakýmsi „coming outem“ Neuralinku, čili zveřejněním toho, o co firmě jde. Urban v něm šel skutečně do hloubky. Stojí za to si ho přečíst.

Jak se to celé semlelo? (Zdroj: Wait But Why)

17. července 2019 | První prezentace pokroku

O prezentaci jsme psali zde a zde. Neuralink na ní představil první kompletní verzi rozhraní a celou architekturu systému, tedy implantát s čipem a elektrodovými vlákny, neurologického robota a software pro ovládání.

29. srpna 2020 | Druhá prezentace pokroku

Rok po první prezentaci se konala druhá, na které Neuralink odhalil vylepšenou verzi implantátu a nového robota. Viděli jsme také demonstraci práce systému implantovaného prasnici Gertrudě.

Zdálo se, že se podobné prezentace budou konat pravidelně, ale nestalo se tak.

2020+ | Vnitřní problémy

Od roku 2020 se začaly množit zprávy o různých vnitřních problémech Neuralinku. Odchody vedoucích pracovníků, toxická firemní kultura, údajné špatné vedení Muska nebo rozkol mezi inženýry a vědeckými pracovníky (detaily například zdezde nebo zde).

9. dubna 2021 | Monkey MindPong

S šesti miliony zhlédnutí je video s makakem Pagerem suverénně nejúspěšnějším počinem Neuralinku na YouTube. Není se co divit. Opičák na něm ovládá počítač myšlenkami. Přitom na něm není vidět nic zvláštního. Rozhraní je zcela ukryté a funguje bezdrátově. Trochu fascinující, trochu děsivé. Každopádně je video skvělou demonstrací toho, jak interfejs Neuralinku funguje.

Video jsme opatřili českými titulky:

Duben 2021 | Odchod Maxe Hodaka

Bývalý prezident Neuralinku, Max Hodak, odešel z firmy nečekaně. Bylo to rozhodnutí Elona Muska, které Hodak musel akceptovat. S největší pravděpodobností šlo o to, že Musk nebyl spokojen s neustálým odkládáním klinických testů.

Max poté na svém blogu oznámil, že rozjíždí nový projekt s enigmatickým názvem Science. Jde nejspíše o vývoj neurálního rozhraní, které bude méně invazivní než to, které vyvíjí Neuralink.

Hodak není jediným ze zakladatelů, který z firmy odešel. Postupně už Neuralink opustili téměř všichni, nedávno předposlední Paul Merolla. Nepočítále-li Muska, zůstává už jen DJ Seo.

Max Hodak

Srpen 2021 | Třetí investiční série

V létě minulého roku Neuralink oznámil, že proběhlo další (třetí) soukromé investiční kolo, ve kterém firma vybrala 205 milionů dolarů na svůj další rozvoj. Společnost na Twitteru uvedla, že peníze budou použity na „akceleraci snahy o bezpečné zpřístupnění vyvíjené technologie“.

K dřívějším investorům, mezi nimiž jsou například Steve Jurvetson nebo herec Will Smith se svým fondem Dreamers VC, se přidalo několik investičních fondů, ale i soukromých osob. Šlo o fondy Vy Capital, Google Ventures, DFJ Growth, Valor Equity Partners, Craft Ventures, Founders Fund a Gigafund. Ze soukromých investorů firma zveřejnila následující – Robert Nelsen, Blake Byers, Sam Altman, Fred Ehrsam a Kenny Howery. O každém z nich si můžete přečíst zde.

Noví investoři Neuralinku. Zleva: Robert Nelsen, Blake Byers, Sam Altman, Fred Ehrsam a Kenny Howery)

Únor 2022 | Aféra s testy na zvířatech

Nezisková organizace zvaná Výbor lékařů pro zodpovědnou medicínu (Physicians Committee for Responsible Medicine) podala stížnosti proti Kalifornské univerzitě v Davisu (ne přímo proti Neuralinku) k americkému Ministerstvu zemědělství (U.S. Department of Agriculture) ve věci krutosti a špatného zacházení s pokusnými zvířaty. Ve stížnosti je mimo jiné uvedeno, že univerzita ve spolupráci s Neuralinkem tak špatně zacházela s pokusnými zvířaty (konkrétně makaky), že jich většina zemřela nebo musela být utracena.

Neuralink na obvinění rychle reagoval a zveřejnil detailní zprávu o tom, jak vypadaly a vypadají zmíněné testy na zvířatech. Zpráva ukazuje, že informace Výboru lékařů pro zodpovědnou medicínu byly do značné míry vytržené z kontextu a v některých případech přímo nepravdivé.

Červenec 2022 | Elon Musk má dvojčata s Shivon Zilis, manažerkou Neuralinku

Neuralink konstantním mlčením o své činnosti vytváří něco jako permanentní lokální okurkovou sezónu, přerušovanou občas nějakou tou mediální aférou. Poslední takové přerušení bylo vskutku bulvárního charakteru – ukázalo se, že Elon Musk má dvojčata s projektovou manažerkou Neuralinku, Kanaďankou Shivon Zilis.

Shivon Zilis

Co bude za dalších šest let a dále?

Pokusme se při příležitosti výročí založení Neuralinku odhadnout jak by mohla vypadat budoucnost firmy a jejího produktu v případě, že vývoj bude postupovat tak, jak si ho představuje Elon Musk.

2022 – klinické testy: Troufnu si tvrdit, že Neuralink to letos stihne. Konkurent Synchron už podobné invazivní zařízení v USA testuje, tak proč by nemohl Neuralink? Po prvních pacientech pak přijdou další a další.

2024 – rozhraní další generace: Neuralink používá strategii agile. Neustále vyvíjí nové vylepšené modely s novými funkcemi. V jednom z tweetů zveřejněných po uzavření posledního investičního kola bylo uvedeno, že příští verze implantátu má mít 10x více elektrod a výpočetní kapacity při stejných rozměrech. Firma také určitě vyvíjí novou verzi neurochirurgického robota.

2027 – první komerční klient: Neuralink chce pomáhat nemocným, ale do budoucna také vylepšovat zdravé. Rozhraní Neuralinku bude možné si prostě koupit. Postupem času bude poskytovat čím dál více funkcí.

Dále už si sám odhadovat netroufnu, ale jsou tací, co si troufají a dokonce jim to vychází. Budoucnost podle futurologa Raye Kurzweila, který podobné odhady týkající se příchodu nových technologií zveřejňuje už mnoho let (a má v nich neuvěřitelnou úspěšnost), vypadá následovně:

2034 – neural lace: Příchod pokročilého neurálního rozhraní typu „neural lace“, založeného na nanotechnologii.

2039 – digitalizace lidského vědomí: Bude umožněna digitalizace lidského vědomí. Podobně jako třeba v seriálech Upload, Altered Carbon nebo některých dílech Black Mirror.

2045 – technologická singularita: Akcelerace pokroku civilizace bude tak extrémní, že momentálně nemáme žádnou možnost odhadnout, kam to povede.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře