Plošina OCISLY po dlouhé době přivezla zachráněný Falcon

AKTUALIZACE (30. 4.): To nejzajímavější z dění v přístavu bylo zpětně shrnuto v samostatném článku.

Příjezd stupně č. 45 do přístavu během mise TESS (Foto: Marcus Cote)

SpaceX u některých misí provádí přistání prvních stupňů svých raket Falcon na robotických mořských plošinách (ASDS). V posledních měsících však SpaceX obecně moc pokusů o přistání neprovádělo, jelikož se firma zbavovala dvakrát použitých stupňů, které už neplánovala použít potřetí. SpaceX má k dispozici dvě mořské plošiny – každou na jednom americkém pobřeží –, ale ta kalifornská (JRTI) je podle všeho momentálně mimo provoz.

V poslední době jsme tedy měli možnost v akci vidět pouze floridskou plošinu Of Course I Still Love You (OCISLY). Naposledy došlo k pokusu o přistání na OCISLY během demonstrační mise Falconu Heavy. Ten však skončil nezdarem, neboť raketě předčasně došla zápalná směs, a tak nemohla před přistáním zažehnout všechny potřebné motory. Poslední úspěšné přistání na OCISLY tedy proběhlo v říjnu 2017 při misi KoreaSat 5A. Nyní se plošina konečně dočkala dalšího úspěšného přistání prvního stupně Falconu 9 při nedávné misi TESS:

Plošina se dnes vrátí do přístavu Port Canaveral, kde bude zachráněný první stupeň přeložen na pevninu, budou mu odmontovány nohy a následně bude odvezen silničním transportérem. Zajímavostí je, že stupeň by na cestě do přístavu mohl podpírat speciálně vyvinutý robot, který byl loni poničen při jednom z přistání, a tak dlouho nebyl nasazen do akce.

Aktuální informace


Líbí se vám takovéto živé zpravodajství? Chodíte na ElonX rádi a chtěli byste, aby web zůstal bez reklam a autor mohl nadále vydávat kvalitní obsah? Vyjádřete svou podporu a spokojenost pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už web podpořili. Děkuji za přízeň!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře