Plošina OCISLY po dlouhé době přivezla zachráněný Falcon

AKTUALIZACE (30. 4.): To nejzajímavější z dění v přístavu bylo zpětně shrnuto v samostatném článku.

Příjezd stupně č. 45 do přístavu během mise TESS (Foto: Marcus Cote)

SpaceX u některých misí provádí přistání prvních stupňů svých raket Falcon na robotických mořských plošinách (ASDS). V posledních měsících však SpaceX obecně moc pokusů o přistání neprovádělo, jelikož se firma zbavovala dvakrát použitých stupňů, které už neplánovala použít potřetí. SpaceX má k dispozici dvě mořské plošiny – každou na jednom americkém pobřeží –, ale ta kalifornská (JRTI) je podle všeho momentálně mimo provoz.

V poslední době jsme tedy měli možnost v akci vidět pouze floridskou plošinu Of Course I Still Love You (OCISLY). Naposledy došlo k pokusu o přistání na OCISLY během demonstrační mise Falconu Heavy. Ten však skončil nezdarem, neboť raketě předčasně došla zápalná směs, a tak nemohla před přistáním zažehnout všechny potřebné motory. Poslední úspěšné přistání na OCISLY tedy proběhlo v říjnu 2017 při misi KoreaSat 5A. Nyní se plošina konečně dočkala dalšího úspěšného přistání prvního stupně Falconu 9 při nedávné misi TESS:

Plošina se dnes vrátí do přístavu Port Canaveral, kde bude zachráněný první stupeň přeložen na pevninu, budou mu odmontovány nohy a následně bude odvezen silničním transportérem. Zajímavostí je, že stupeň by na cestě do přístavu mohl podpírat speciálně vyvinutý robot, který byl loni poničen při jednom z přistání, a tak dlouho nebyl nasazen do akce.

Aktuální informace


Líbí se vám takovéto živé zpravodajství? Chodíte na ElonX rádi a chtěli byste, aby web zůstal bez reklam a autor mohl nadále vydávat kvalitní obsah? Vyjádřete svou podporu a spokojenost pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už web podpořili. Děkuji za přízeň!

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který projektu věnuje až nezdravě velkou část svého volného času a jinak pracuje v oboru lokalizace her. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

3
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Lukáš
Host
Lukáš

Úžasné jak se tentokrát trefili téměř na střed.

P. Roth
Host
P. Roth

Přesné jako vždy.

PetrK
Host
PetrK

Pro mě je na těhle snímcích vždycky nejzajímavější to uvědomění si skutečné velikosti, které při jiných snímcích není vidět. Prostě, že je to něco opravdu velkého …