Falcon Heavy vyšle sondu NASA ke kovovému asteroidu Psyche

Předposlední únorový den roku 2020 získalo SpaceX další zakázku pro svou raketu Falcon Heavy. Zákazníkem při tomto startu je NASA a SpaceX se zavázalo dopravit meziplanetární sondu Psyche na její cestu do hlavního pásu asteroidů, který se nachází v prostoru mezi Marsem a Jupiterem. V dnešním článku se podíváme na podrobnosti, které se týkají této velice zajímavé mise, sondu samotnou i na cílové těleso, kterým je stejnojmenný asteroid 16 Psyche.

Umělecká představa sondy Psyche obíhající planetku 16 Psyche (Zdroj: NASA)

Program Discovery, v rámci kterého bude sonda Psyche realizována, vznikl v roce 1992 a během své existence realizoval celkem dvanáct různých sond, z nichž jedenáct úspěšně zkoumalo různá místa v naší sluneční soustavě či pátralo po exoplanetách. Sondy vznikající v rámci tohoto programu jsou „nízkonákladové“, takže jejich cena nesmí překročit 500 milionů dolarů. Pokud si však vzpomeneme na několik misí, které se realizovaly, v žádném případě se program nemá za co stydět. Patří do něj například sondy Stardust (odběr vzorků z kómy komety Wild 2), MESSENGER (průzkum planety Merkur z oběžné dráhy), Dawn (průzkum planetky Vesta a trpasličí planety Ceres) či v současnosti na povrchu Marsu stále aktivní sonda InSight. Sondy v tomto programu jsou vybírány tak, že se vždy v NASA sejde více možných návrhů, z nichž je pak vybrán návrh jeden, který bude realizován. Mise Psyche byla vybrána v lednu 2017 spolu s družicí Lucy. V lednu 2019 bylo potom oznámeno, že sondu Lucy vynese k jejímu cíli raketa Atlas V, nosná raketa pro Psyche však v té době ještě určena nebyla.

Poskytovatel startu pro sondu Psyche byl určen až 28. února 2020, kdy NASA oznámila, že tato sonda poletí jako primární náklad v aerodynamickém krytu na raketě Falcon Heavy. Nepoletí však sama, jako spolucestující bude mít dva malé sekundární náklady. Jeden z nich, EscaPADE, je určen k průzkumu atmosféry planety Mars, druhým pak bude Janus, který má studovat binární asteroidy. SpaceX za tento start obdrží 117 milionů dolarů, které pokryjí jak cenu rakety, tak všechny ostatní předstartovní aktivity. Raketu budou tvořit nové stupně a vzhledem k nízké hmotnosti družice (viz níže) lze očekávat, že bude možné přistání všech tří stupňů. Jedná se o dosud nejlevnější start Falconu Heavy – SpaceX si v minulosti účtovalo za armádní zakázky kolem 130 milionů dolarů.

Start Falconu Heavy při misi Arabsat 6A (Foto: SpaceX)

Pro SpaceX se samozřejmě nebude jednat o první vědeckou družici NASA, k jejímuž vynesení se zavázalo. V minulých letech vyneslo do vesmíru družice Jason-3, TESS a GRACE-FO. Letos se dočkáme startu družice Sentinel 6A a v dalších letech budou následovat družice IXPE, DART, SWOT a PACE.

Z pohledu SpaceX půjde v případě mise Psyche o primát. Doposud všechny uzavřené kontrakty s NASA plánují jako nosič použít raketu Falcon 9, ale tímto kontraktem se NASA stane druhou velkou americkou institucí, která svěří svůj náklad nejsilnější raketě současnosti. Tou první institucí je americké letectvo, pro které již SpaceX s Falconem Heavy uskutečnilo misi STP-2 a dále plánuje vynést satelity AFSPC-44 a 52.

Cesta sondy Psyche od jejího vzniku až po plánovaný konec mise (Zdroj: NASA)

Sonda Psyche bude při startu vážit 2 608 kg a postaví ji firma Maxar Technologies. Původně měla být sonda vynesena v roce 2023, ale již pár měsíců po tom, co ji NASA vybrala k realizaci, požádala tým stojící za touto sondou, zda by nemohla sonda odstartovat dříve. Návrh byl zvážen a shledán možným, přičemž paradoxně pomohl celé misi. Ze dvou původně plánovaných gravitačních manévrů, jednoho okolo Země a druhého u Marsu, byl ten první vynechán. Sonda podle současných plánů odstartuje už v červenci roku 2022. V květnu 2023 potom provede úpravu své letové dráhy u Marsu a v lednu 2026 by měla dorazit k planetce 16 Psyche, což je o celé 4 roky dříve, než byl původní plán. Tehdy sonda vstoupí na orbitální dráhu planetky a začně ji prozkoumávat pomocí magnetometru, multispektrální kamery, neutronového spektrometru a detektoru gama záření.

Plánovaná trajektorie letu sondy Psyche k jejímu cíli (Zdroj: NASA)

Čím je planetka 16 Psyche zajímavá, že si ji NASA vybrala jako cíl této mise? Jedná se, jak je z jejího čísla vidno, o 16. objevenou planetku celkově. Jde o asteroid s rozměry 279 x 232 x 189 km, který patří mezi 35 největších těles hlavního pásu. Většina planetek se skládá z kamení a ledu, ale u Psyche tomu tak není. V jejím případě vědci předpokládají, že by mohlo jít o odhalené jádro protoplanety, složené převážně z niklu a železa. Odpovídá tomu i její poměrně vysoká hustota 3,99 g/cm3. Vědci dále odhadují, že v minulosti mohla mít přibližně velikost Marsu, ovšem o svou kamennou slupku přišla patrně v období pozdního velkého bombardování, kdy vnitřní části naší soustavy zažívaly rozsáhlé impakty asteroidů. Průzkum planetky Psyche tak nabídne vědecké komunitě pohled do doby vzniku naší sluneční soustavy.

Snímky asteroidu 16 Psyche pomocí teleskopů VLT (Zdroj: European Southern Observatory)

Ať tak či onak, bude se jednat o misi, která rozhodně stojí za povšimnutí. Aniž bych chtěl jakkoliv snižovat vědeckou hodnotu družic NASA, které provádí dálkový průzkum planety Země, musím přiznat, že družice, které míří za hranici zemského gravitačního pole, jsou v mých očích o stupínek výše. Otevírají totiž velmi často nové a zajímavé oblasti bádání. Přičemž asi ještě na dlouho bude u mě na prvním místě sonda Voyager 2, která v rámci Grand Tour navštívila všechny čtyři plynné obry naší soustavy. A pokud jde o misi Psyche, co může být lepšího, než zažít start tak zajímavé sondy na špičce Falconu Heavy uprostřed žhavého léta roku 2022?

Jiří HadačMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

25 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře