Historky ze SpaceX: Oprava Merlinu nůžkami na plech pár dní před startem

Žádný start rakety se neobejde bez komplikací. Vzhledem k nespočtu pohyblivých částí a nehostinnému prostředí, kterému je raketa vystavena, ji lze považovat za zázrak lidského inženýrství vyžadující špetku štěstí. Vždycky se může něco pokazit – obzvlášť mladé firmě a nové raketě. Závada první rakety SpaceX, Falconu 1, byla objevena příliš pozdě. První tři starty této rakety skončily neúspěchem.

Falcon 9 už na tom byl lépe. Při misi COTS-1 v roce 2010, což byl druhý start této rakety, mělo SpaceX vynést do vesmíru první loď Dragon, tři cubesaty a celé kolo francouzského sýra Le Brouère. Netřeba zdůrazňovat, že tato mise byla velmi důležitá, avšak při poslední kontrole před startem si SpaceX všimlo závady. Závady, jejíž řešení zahrnovalo nůžky na plech, pár prasklin a fyzikální zákony.

Kolo sýra vynesené v Dragonu (Foto: Chris Thompson)

Na niobovém prodloužení trysky motoru Merlin na druhém stupni byly objeveny praskliny. Podle SpaceX tyto praskliny nebyly až tak závažný problém, protože byly až na samém konci této trysky a nebyla by na ně vyvíjena moc velká síla.

SpaceX se rozhodlo nic neponechat náhodě a začalo pracovat na nápravě. Steve Davis, ředitel pokročilých projektů ve SpaceX, k tomu tehdy řekl: „Normálním řešením by bylo raketu rozebrat, trysku vyměnit, provést inspekci, což by zabralo měsíc.” Jenže nikomu se nechtělo tak dlouho čekat. Firma, která posílá kolo sýru do vesmíru, přeci přijde s lepším řešením. A tak Elona Muska napadlo: „Co kdybychom odstřihli jen tu popraskanou část kolem dokola?” Jelikož je tato část tenčí než obyčejný nehet, měl tento postup šanci na úspěch. Žádnému člověku ovšem nerostou nehty ze speciální slitiny kovu, která vydrží teploty vyšší než je bod tání oceli. Následně se Elon zeptal každého pracovníka: „Mohlo by to mít nějaký negativní vliv na raketu?”

Expanzní tryska vakuové varianty motoru Merlin (Foto: SpaceX)

Technik, který provedl úpravu trysky

V raketovém průmyslu vládne velká opatrnost a většinou se postupuje podle dlouhých manuálů. Takže hodně lidí bylo ohledně takového nápadu skeptických. Pracovníci SpaceX začali přemýšlet nad tímto řešením a zkoumat, jaký dopad na raketu by mělo oříznutí trysky. Do 30 minut se všichni shodli na tom, že úprava trysky je přijatelná. Jedinou nevýhodou bylo snížení tahu motoru. Vynášený náklad byl ale relativně lehký, takže by raketa měla pořád dostatek tahu pro splnění mise.

Tuto práci provedl technik z Kalifornie, který musel přiletět na Mys Canaveral na Floridě, i když měl strach z létání. Poté, co přišel k raketě, vlezl do mezistupně k trysce a obyčejnými nůžkami na plech odstřihl kus popraskané části.

NASA by měla ve stejné situaci velmi odlišný přístup a její zástupci tehdy jen žasli, jak rychle SpaceX problém vyřešilo. Následně souhlasili, že není žádný důvod, proč by zastřihnutí trysky nemělo fungovat, a dali povolení ke startu. Den poté raketa úspěšně doručila loď Dragon se sýrem i cubesaty na orbitu. Davis k tomu dodal: „Mohla to být ta nejhloupější věc, jakou jsme kdy udělali, ale bylo to úžasné.”

Zdroje: Naturally Fundamental, Washington Post

Další zajímavé historky ze SpaceX:
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře