Kdy vyšle SpaceX do vesmíru první astronauty v lodi Crew Dragon?

V dalším přeloženém videu, které je výsledkem spolupráce mezi weby ElonX a VideaČesky.cz si hezky shrneme plány SpaceX na vyslání první lidské posádky na Mezinárodní vesmírné stanici. Video z kanálu Primal Space ukazuje, cestu SpaceX od prvních letů zásobovacího Dragonu přes představení modernizovaného Dragonu 2 a následné roky spolupráce s NASA na přípravách na demonstrační mise. Ve videu přijde řeč také na zrušené plány motorického přistávání kosmické lodi SpaceX a také je samozřejmě zmíněn konkurenční Boeing a jeho loď CST-100 Starliner.

Video už je přes půl roku staré, a tak termíny uvedené v něm už neplatí. Premiéry lodí Crew Dragon a Starliner byly od té doby opět odloženy, ale demonstrační mise se nezadržitelně blíží. Před dvěma týdny jsme informovali o tom, že premiéře lodi Crew Dragon hrozí další odklady, protože administrátor NASA Jim Bridenstine považuje lednový start za velmi nepravděpodobný a zároveň SpaceX i Boeing čeká podrobná bezpečnostní kontrola, která by mohla vše zdržet.

Od té doby se však k situaci vyjádřili další zástupci NASA i SpaceX a nakonec to možná nebude tak hrozné. Původně byl v plánu start 8. ledna, ale Hans Koenigsmann ze SpaceX nedávno řekl, že by mohlo dojít k menšímu odkladu do poloviny ledna. To se vyplnilo o pár dní později, když NASA oficiálně potvrdila nový termín startu 17. ledna. Důvodem odkladu je prý umožnit, aby před tímto startem stihl z ISS odletět Dragon z mise CRS-16. To je něco, o čem Hans Koenigsmann mluvil také. Vysvětlil, že SpaceX sice zvládne dvě souběžně probíhající mise s Dragonem, ale lepší by samozřejmě bylo mise oddělit, aby se firma mohla plně soustředit na demonstrační let nové lodi Crew Dragon.

Oficiální vizualizace lodi Crew Dragon (Zdroj: NASA)

Nicméně nový lednový termín startu nepilotované mise DM-1 považují za realistický i další zástupci NASA. Ředitel komerčních letů Phil McAlister 6. prosince řekl, že by se možná dal stihnout i ten 8. leden, ale že prý ještě zbývá dokončit spousta práce, která může termín ovlivnit. Pomocný ředitel lidského průzkumu Bill Gerstenmaier pak na stejné schůzi odhadoval start DM-1 na “konec ledna”.

NASA však na oficiálním blogu varuje, že je stále potřeba dokončit vyhodnocení připravenosti, všemožné analýzy hardwaru i softwaru apod. Ty budou probíhat v následujících týdnech a právě jejich výsledky můžou s termínem DM-1 hnout nejvíce. Co se týče hardwaru, McAlister z NASA prozradil, že SpaceX plánuje dokončit integraci prvního Crew Dragonu na Canaveralu do 20. prosince. To znamená, že loď určená pro DM-1 by mohla být kompletně připravena ještě před vánočními svátky. Prezidentka Gwynne Shotwell v listopadu prohlásila, že SpaceX plánuje provést zkušební vztyčení Falconu 9 i s Crew Dragonem na rampě do konce roku. Není však jasné, jestli to stále platí a bere se to jako součást zmíněného dokončení integrace lodi, nebo si budeme muset počkat do ledna.

Souběžně s přípravami DM-1 probíhá také výroba Crew Dragonů pro pilotovanou misi DM-2 (červen 2019) a ostrou misi USCV-1 (srpen 2019). Průběh příprav ukazují aktuální slajdy NASA:

Pro srovnání, Boeing plánuje nepilotovanou misi své lodi Starliner na březen, pilotovanou na srpen a první ostrou misi na začátek roku 2020.

Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře