V září vyjde nová biografie Elona Muska, tak si zkraťte čekání četbou dalších knih o Muskovi a jeho firmách

Elon Musk a jeho firmy byly předmětem už několika knih, přičemž asi nejznámějším dílem je Muskova biografie z roku 2015 od Ashleeho Vance. A právě tento spisovatel před pár týdny vydal novou knihu When the Heavens Went on Sale, která se věnuje trnitým začátkům několika firem z oboru kosmonautiky. Autor se však tentokrát primárně věnuje společnostem Astra, Rocket Lab, Firefly a Planet Labs, zatímco SpaceX je, pokud vím, zmíněno spíše jen okrajově jako katalyzátor překotného vývoje celého tohoto sektoru. Naše čtenáře tedy nejspíš bude zajímat spíše aktuálně oznámené plánované datum vydání nové biografie Elona Muska, kterou tentokrát sepsal Walter Isaacson. Pojďme si novou knihu krátce představit a zároveň si připomenout starší tituly, které se zabývají Elonem Muskem nebo jeho firmami.

Nová kniha má prostý název Elon Musk a její vydání v původní anglické verzi je plánováno na 12. září tohoto roku. Walter Isaacson je známý spisovatel a novinář, který v minulosti napsal například populární biografie Stevea Jobse nebo Alberta Einsteina (obě doporučuji). Isaacson měl k Muskovi mnohem větší přístup než Ashlee Vance, autor předchozí biografie, která navíc od roku 2015 už dost zastarala, takže nová kniha zabývající se aktuálnějším děním, je rozhodně na místě.

Walter Isaacson poslední dva roky doprovázel Elona Muska během pracovních jednání i setkání s rodinou či přáteli. Musk v té době řešil odkoupení Twitteru, byl nejbohatějším člověkem na světě, jeho automobilka Tesla vyrobila přes milion elektromobilů ročně, SpaceX připravovalo první integrovaný let Starship a do toho Musk řídil neurotechnologickou firmu Neuralink nebo Boring Company zabývající se ražbou tunelů. Kniha s délkou 688 stran by tedy měla obsahovat spoustu dosud neznámých příhod a upřímný pohled za oponu Muskova impéria a do jeho osobního života. Knihu v angličtině si můžete předobjednat zde.

Nyní si připomeneme starší knihy o Elonu Muskovi a jeho firmách. Jde o aktualizovaný a rozšířený text mého dřívějšího článku z roku 2021.

Liftoff

Jednou z nejnovějších a zároveň nejlepších knih je Liftoff: Elon Musk and the Desperate Early Days That Launched SpaceX, kterou napsal redaktor magazínu Ars Technica Eric Berger a vyšla v roce 2021. Knížka pojednává o začátcích SpaceX a útrapách firmy v dobách vývoje a prvních startů Falconu 1 na atolu Kwajalein v Pacifiku. Berger vyzpovídal Elona Muska a desítky dalších současných i bývalých zaměstnanců, kteří tehdy byli u toho. Knížka tedy obsahuje řadu zajímavých historek a nových informací, které jinde nenajdete. Některé události můžete znát například z našeho seriálu Kimbalův blog z Kwajaleinu nebo z tohoto článku Jirky Hadače, který čerpal z informací právě od Erica Bergera.

Titul můžete zakoupit například na Amazonu, avšak zatím je k dispozici pouze v angličtině, polštině a čínštině. V rámci propagace knihy bylo v vydáno také několik úryvků, které slouží jako dobrá ochutnávka obsahu knihy. Všechny jsme je pro vás v minulosti přeložili, takže si je můžete přečíst v češtině. Knihu bych rozhodně doporučil všem, koho zajímá, s jakými potížemi se SpaceX potýkalo během svých prvních pár let existence, než se konečně dostavil první úspěšný start Falconu 1.

Vesmírní baroni a Rocket Billionaires

Další kniha se v češtině jmenuje Vesmírní baroni a jejím autorem je Christian Davenport. Kniha má podtitul Elon Musk, Jeff Bezos a tažení za osídlením vesmíru, takže má širší záběr než Liftoff a pojednává o několika podnikatelích, kteří založili firmy věnující se vesmírným letům. Jak napovídá podtitul, kniha se věnuje především Elonu Muskovi a Jeffu Bezosovi v kontextu jejich společností SpaceX a Blue Origin. Autor ale čerpá také z rozhovorů s Richardem Bransonem a dnes již zesnulým Paulem Allenem, kteří jsou v oboru známí díky svým firmám Virgin Galactic a Stratolaunch.

Vesmírní baroni byli v originále vydáni 20. března 2018 a z nějakého důvodu vyšla v ten samý den velmi podobná kniha s názvem Rocket Billionaires. Napsal ji Tim Fernholz, redaktor magazínu Quartz, a jak vyplývá z jejího podtitulu Elon Musk, Jeff Bezos, and the New Space Race, pojednává v podstatě o tom samém jako Vesmírní baroni. Nevím, jak je to možné, že v jeden den vyšly dvě různé knížky o tom samém, ale je to tak.

Každopádně z těchto dvou knih jsem zatím četl jen Rocket Billionaires, takže je nemůžu porovnat, ale líbila se mi, i když jsem se jako fanoušek Elona Muska nedozvěděl moc nového. Kdybych si měl dnes vybrat znovu, asi bych zkusil spíše Vesmírné barony. Autor totiž pracuje jako redaktor deníku The Washington Post, který vlastní Jeff Bezos, tudíž bych očekával, že knížka bude mít lepší a exkluzivnější informace o Blue Originu, o kterém toho vím méně než o SpaceX. Kniha Rocket Billionaires však nevyšla v češtině, takže pokud to pro vás hraje roli, Vesmírní baroni jsou jasná volba.

Konstruktéři raketového věku

Kniha Konstruktéři raketového věku je čistě český počin od Karla Pacnera, novináře, spisovatele a popularizátora vědy. Titul z roku 2020 nahlíží do historie kosmonautiky „od Gagarina k Elonu Muskovi“ a zabývá se jak americkým, tak sovětským vesmírným programem a vzájemnému soupeření těchto mocností na poli dobývání vesmíru. Poslední kapitola pak pojednává právě o Elonu Muskovi a SpaceX. Knihu jsem nečetl, ale slyšel jsem na ni dobré ohlasy.

Power Play

V roce 2021 vyšla také kniha Power Play: Tesla, Elon Musk, and the Bet of the Century, která se primárně věnuje Tesle. Autorem je novinář Tim Higgins z Wall Street Journal, avšak nejde o autorizované dílo, takže Higgins při psaní neměl přístup k Elonu Muskovi, a tak může obsahovat neověřené či přímo lživé informace. Konkrétně o knize Power Play sám Elon Musk prohlásil, že je nepravdivá a nudná.

Kniha například popisuje údajný telefonát mezi Muskem a šéfem Applu Timem Cookem, ve kterém Elon navrhl, aby Apple odkoupil Teslu, jež tehdy byla v kritické finanční situaci. Musk ale prý požadoval, že v takovém případě by se on musel stal ředitelem Applu, ne jen Tesly. Na to měl Cook reagovat vulgární nadávkou a položením telefonu. Cook i Musk ale popřeli, že by takový telefonát někdy proběhl, což vyvolává otázku, jaké další fabrikace tato údajně dost negativní a zaujatá kniha obsahuje.

Biografie Elona Muska od Ashleeho Vance

Na konec jsem si nechal asi nejprofláklejší titul, který nejspíš většina z vás zná, ale to mu na kvalitě pranic neubírá. Zatím stále jedinou biografii Elona Muska má na svědomí Ashlee Vance, který v roce 2015 vydal dosud nejhlubší ohlédnutí za životem našeho oblíbeného podnikatele. Kniha se v češtině jmenuje Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti a rozhodně ji doporučuji všem, kdo se chtějí čtivou formou seznámit s osobou Elona Muska a jeho projekty.

Kniha mapuje Elonovu pouť od dětství v Jižní Africe přes podnikatelské začátky s jeho bratrem Kimbalem až do roku 2014, kdy se už Elon pomalu stával globální ikonou a jeho firmy Tesla a SpaceX už nebyly živořícími startupy na pokraji krachu. Od vydání knihy se ve světě Elona Muska hodně událo, a tak je dobře, že letos vyjde nová biografie od Waltera Isaacsona.

Zapomněl jsem na nějakou další dobrou knihu, která se věnuje Elonu Muskovi nebo některé z jeho firem? Dejte nám vědět v komentářích!


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
HydrocePhalus

EM v rozhovoru u nějakého stomatologa

https://twitter.com/ZubyMusic/status/1670098987037208577

Zdeněk

Tu poslední knížku mám koupenou a musím říct, že je opravdu hodně dobrá. Byl to dárek který velice potěšil.

Tom Gruz

Perfektní tipy! Power Play je dobrý titul, přečetl jsme ho několikrát a obsahuje různé informace dokreslují širší příběh Tesly. To že Elon negativně okomentoval existenci této knížky pokládám osobně za nejlepší doporučení.

Petře díky!