Rychlozprávy #45: Lunární lander SpaceX, Muskův satirický projekt, nehoda Crew Dragonu, tryskový Roadster, a další

Vítejte v rubrice Rychlozprávy, kde najdete krátké zprávičky, které si nezaslouží samostatný článek, ale přesto stojí za pozornost. Také zde objevíte různé zajímavosti, které sice zde na webu nebo na facebookové stránce ElonX možná už někde jsou, ale pokud sem nechodíte dennodenně nebo ElonX nesledujete na Facebooku, mohly vám snadno uniknout.

V tomto vydání se mimo jiné dozvíte o další investici do SpaceX, novince z vyšetřování nehody Crew Dragonu, výsledcích evropského testu bezpečnosti Tesly Model 3, lunárním landeru SpaceX, Muskově tajném satirickém projektu, a mnohém dalším.

Příčina nehody Crew Dragonu

SpaceX ani NASA se zatím oficiálně nevyjádřily k průběhu vyšetřování dubnové nehody Crew Dragonu. Podle neoficiálních informací však nehoda nebyla způsobena motory SuperDraco, nýbrž něčím jiným. Díky tomu by nehoda měla mít za následek jen několikaměsíční zpoždění, nikoli výrazně delší. NASA tedy neoficiálně odhaduje, že letos by se měl stihnout test úniku Crew Dragonu za letu a také demonstrační mise Starlineru bez posádky společnosti Boeing. První mise s posádkou obou firem jsou stále v plánu na konec roku, ale proslýchá se, že proběhnou nejdříve v roce příštím.

Crew Dragon před testováním motorů, které skončilo nehodou (Zdroj: NASA)

Muskův satirický projekt Thud

Web The Verge informoval o zajímavém vedlejším projektu Elona Muska. Ten je totiž fanouškem satiry, a tak v minulosti zvažoval koupi společnosti, která provozuje satirický web The Onion. To si nakonec rozmyslel, ale následně navázal spolupráci s dvěma bývalými šéfy Onionu. Těm dal k dispozici přes 2 miliony dolarů a naprostou tvůrčí volnost. Nová firmička zvaná Thud (v překladu něco jako „Žďuch“) si dala za cíl vytvářet ambiciózní satirické projekty, který by nebyly omezeny jen na vtipné internetové články. Společnost fungovala více než rok a během této doby dokončila několik projektů (například falešnou službu na testování DNA), ale žádný z nich se moc neujal a nedostal se do širšího povědomí.

Elon Musk nakonec utnul financování Thudu, částečně prý z obav kvůli tomu, že potenciálně kontroverzní projekty firmy by mohly mít neblahý vliv na jeho image a chod jeho dalších společností jako Tesla nebo SpaceX. Thud však nebyl připraven na generování vlastních příjmů, a tak Muskův satirický experiment letos v květnu skončil, když byla společnost rozpuštěna.

Falcon 9 by mohl být vystaven na dalším místě

V minulých Rychlozprávách jste se mohli dočíst o tom, že návštěvnický komplex v Johnsonově vesmírném středisku plánuje vystavit jeden z použitých stupňů rakety Falcon 9. Nyní to vypadá, že další stupeň by mohl být vystaven v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Zájem o to projevil ředitel místního návštěvnického komplexu, který se už dnes pyšní slušnou sbírkou vesmírné techniky. Elon Musk na ředitelův tweet reagoval s tím, že rozhodně není proti a že by to pro něj byla velká pocta.

Který stupeň by mohl být pro tyto účely použit? Nejpravděpodobnějším kandidátem je stupeň B1021, který byl vůbec prvním stupněm, jenž byl použit víc než jednou. Poprvé letěl na misi CRS-8 v dubnu 2016 a podruhé byl použit na historické misi SES-10 v březnu 2017. Stupeň byl po svém druhém přistání uskladněn a Elon Musk tehdy říkal, že ho chce věnovat právě pro účely vystavení na Mysu Canaveral.

Powerwall Storm Watch reaguje na lesní požáry

Tesla nově v Kalifornii aktivovala funkci Storm Watch u stacionárních bateriových úložišť Powerwall. Tato funkce, jak již z názvu vyplývá, vyhodnocuje předpovědi počasí a varuje před blížícími se bouřkami, které by mohly způsobit výpadky elektřiny. V případě detekce takovéto bouřky je pak Powerwall automaticky nabit na maximální možnou kapacitu, aby v případě výpadku dokázal na maximální možný čas pokrýt spotřebu bytu. Americká automobilka již dříve tuto funkci zavedla v Austrálii, kde se osvědčila například v případě tropických cyklón. V Kalifornii momentálně bude funkce užitečná kvůli lesním požárům, jež mohou také způsobit výpadky elektřiny, a dle Muska je Powerwall dokáže též vyhodnocovat.

SpaceX navrhne lunární lander

Elon Musk a další představitelé SpaceX se v poslední době netají tím, že nemají problém v následujících letech provádět lety na Měsíc, i když dlouhodobým cílem firmy je stále Mars. To potvrzuje také květnové oznámení NASA, že SpaceX je jednou z firem, která od agentury dostane peníze na provedení studie pro návrh lunárního přistávacího modulu. NASA takto rozdělí celkem 45 milionů dolarů mezi 11 společností, mezi které se řadí například Boeing, Northrop Grumman, Sierra Nevada Corporation nebo Aerojet Rocketdyne.

Podrobnosti o podobě landeru SpaceX nejsou známy, ale řekl bych, že nebude vycházet z obří lodi Starship, nýbrž půjde spíše buď o speciálně navržené zařízení podobné landeru Blue Moon společnosti Blue Origin, nebo modifikovaný Crew Dragon. Projekt by tak mohl připomínat zrušený Red Dragon, se kterým SpaceX plánovala přistát na Marsu v roce 2020.

Red Dragon na povrchu Marsu (Zdroj: SpaceX)

Nový Roadster nakonec v základu nebude mít zrychlení pod 2 sekundy

Při oznámení nového Roadsteru Musk uvedl, že zrychlení z 0 na 60 mil za hodinu bude trvat neuvěřitelných 1,9 sekundy, což by z Roadsteru dělalo nejrychleji akcelerující auto na světě. Rekord momentálně drží Porsche 918 Spyder, které stejnou rychlost dokáže vyvinou za 2,2 sekundy. Nedávno každopádně Musk na twitteru uvedl, že základní varianta Roadsteru bude na 60 mil za hodinu zrychlovat 2,1 sekundy, přičemž na hodnotu 1,9 sekundy se půjde dostat pomocí takzvaného SpaceX balíčku. Při jeho zakoupení bude pohon auta doplněn malými tryskami na stlačený vzduch. Ty podle Muska nebudou nijak narušovat vzhled vozu, protože budou schované za poznávací značkou.

Nový Roadster se na trh měl původně dostat již příští rok, Elon Musk ho ale v rámci chystané produkce na nedávném setkání s akcionáři vynechal. Musk v nedávném rozhovoru uvedl, že Roadster má nízkou prioritu. Tesla tedy místo sportovního vozu upřednostní chystaný pick-up a Roadster se tak do prodeje dostane až později. Co se týče ceny, ta za vůz vyrobený mezi první tisícovkou bude 250 tisíc dolarů (5,7 milionu Kč bez daně), další Roadstery by měly klesnout na 200 000 dolarů (4,6 milionu Kč bez daně).

Další investice do SpaceX

Web CNBC koncem června informoval, že SpaceX provádí dalších investiční kolo kvůli získání dodatečného kapitálu pro své ambiciózní a finančně náročné projekty Starlink a Starship. V tomto kole by SpaceX mělo získat 314 milionů dolarů při ceně akcií 214 dolarů. Jedná se o už třetí investiční kolo v tomto roce a SpaceX tak celkem získalo už 1,33 miliardy dolarů. Tržní hodnota firmy byla v květnu 2019 vyčíslena na 33,3 miliard dolarů, což z ní dělá jednu z nejhodnotnějších soukromých firem na světě. O rok dříve přitom hodnota byla „jen“ 25 miliard:

Tesla zpřístupnila Supercharger V3 pro všechny své vozy

Tesla v březnu představila vylepšenou nabíječku Supercharger V3, která oproti předchozí generaci umožňuje nabíjet téměř dvojnásobným výkonem – 250 kW. První stojan byl tehdy postaven u továrny ve Fremontu a pár vozů dostalo v rámci testování k rychlému nabíjení přístup. Začátkem června ale přišla webová stránka Engadget s tvrzením, následně potvrzeným přímo automobilkou, že je u továrny několik Superchargerů V3 přístupno již všem majitelům Tesly.

Všechny vozy Tesla Model 3 tak nyní mohou ve Fremontu využít nabíjecí výkon až 250 kW, který by měl dodat až 288 km dojezdu za 15 minut. Starší vozy Tesla Model S a Tesla Model X zvládají pouze nabíjecí výkon 120 kW, modernizované varianty těchto elektromobilů ale umožňují nabíjet na třetí generaci Superchargerů až výkonem 200 kW. To by mělo dávat přibližně 200 km dojezdu za 15 minut nabíjení.

Tesla Model 3 excelovala v testech EuroNCAP

V crash testech americké organizace NHTSA (Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu) dostala Tesla Model 3 plné hodnocení ve všech kategoriích a podkategoriích, stále se ale čekalo na hodnocení od evropské agentury EuroNCAP. Ta nedávno provedla své testy s verzí Long Range RWD, přičemž výsledkem je plných pět hvězdiček. Model 3 dle očekávání exceloval také v kategorii asistenčních systémů, kde získal 94 %, což je nejvyšší hodnocení ze všech dosud testovaných vozů. Velmi dobré výsledky pak byly i v následujících kategoriích: 96 % v ochraně dospělých, 86 % v ochraně dětí a 74 % v ochraně chodců.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

53 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře