Mise Starlink v1-6

Informace Streamy Články Aktuálně Fotky Videa

Základní informace

 • Datum startu: Duben 2020
 • Startovní okno: Okamžité (Co je to startovní okno)
 • Statický zážeh: Obvykle probíhá pár dnů před startem (Co je to statický zážeh)
 • Primární náklad: Další družice pro satelitní konstelaci Starlink
 • Sekundární náklad: Možná budou vyneseny také družice SkySat 16, 17 a 18 společnosti Planet Labs
 • Hmotnost nákladu: Každý satelit Starlinku má hmotnost 260 kg, družice SkySat mají každá kolem 120 kg
 • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (nejspíš již použitý první stupeň)
 • Cíl: Nízká oběžná dráha Země (orbita přibližně 210 km x 366 km x 53°)
 • Startovní rampa: SLC-40 nebo LC-39A (Florida)
 • Pokus o přistání stupně: Nejspíš ano, na mořské plošině OCISLY
 • Pokus o zachycení krytu: Pravděpodobně ano, obě poloviny

Podrobnosti a zajímavosti

 • Sedmá mise s družicemi pro konstelaci Starlink, která má nabídnout rychlé internetové připojení s globálním pokrytím.
 • Každá družice má hmotnost 260 kg a obsahuje čtyři fázové antény a dvě parabolické. Konstrukce satelitů zajišťuje, že všechny komponenty při deorbitaci kompletně shoří. Pohon družic zajišťuje elektrický Hallův motor využívající krypton místo běžnějšího xenonu.
 • SpaceX na duben 2020 plánuje misi Starlinku, která zároveň vynese také tři malé družice SkySat pro společnost Planet Labs v rámci programu SpaceX Smallsat Rideshare. Není však zatím jasné, jestli se to týká této mise, nebo až té příští (Starlink v1-7).
 • Na této misi nejspíš poletí nějaký již použitý první stupeň, potenciálně by mohlo jít o B1049.5, ale zatím jde jen o spekulaci.
 • Falcon 9 možná bude vybaven již použitými aerodynamickými kryty, ale zatím to nebylo potvrzeno.
 • SpaceX se při této misi pravděpodobně opět pokusí o zachycení obou polovin aerodynamického krytu najednou. Lodě Ms. Chief a Ms. Tree by se v takovém případě nacházely přibližně 700 km od startovní rampy.
 • Přistání prvního stupně Falconu 9 nejspíš proběhne na plovoucí plošině Of Course I Still Love You ve vzdálenosti kolem 629 km od místa startu.
 • V rámci první fáze budování sítě Starlink má být umístěno 1584 satelitů na orbitu ve výšce 550 km se sklonem 53°. Bude tedy potřeba přibližně 25 startů raket Falcon 9. Celkově bude výslednou konstelaci tvořit 11 943 satelitů. Polovinu z nich musí SpaceX vynést do roku 2024 a zbytek do listopadu 2027, jinak bude moci provozovat pouze ty, které se do té doby podařilo do vesmíru vynést.
 • SpaceX uvádí, že bude moci začít nabízet služby Starlinku v oblasti severních Spojených států a Kanady už po 6 startech. Téměř globální pokrytí pak má být možné po celkem 24 startech.
 • Již vynesené satelity Starlink, jejich pozice na oběžné dráze a pokrytí zemského povrchu, si můžete zobrazit na webu stuffin.space
 • Vývoj data startu: 29. února 2020 → duben 2020

Související články

Aktuální informace

Fotky

Videa

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který projektu věnuje až nezdravě velkou část svého volného času a jinak pracuje v oboru lokalizace her. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

12
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Mário
Host
Mário

No situácia v USA nevyzerá zle ale skutočnosť bude niekoľko násobne horšia. Majú totálne neschopné vedenie ktoré sa tvári že koronavirus je iba neškodná nádcha. Nemajú ani poňatia aké je to vážne keďže nemajú dostatok testov a nevedia kde všade vírus je a ako rýchlo sa šíri. Dúfam že aspoň stihnú dokončiť SN3 a možno pár testov než budú musieť prerušiť práce. Určite to postihne všetky plánované štarty a všetky spoločnosti nie len SpaceX.

Majo
Host
Majo

Samozrejme,všetko so všetkým súvisí.Ekonomika bude v prdeli a bohvie kedy sa to znova rozbehne.Postihne to samozrejme aj SPX,škoda,keď sa to tak pekne rozbiehalo.Už teraz je odložený exomars a určite aj iné projekty….

Rolid
Host
Rolid

Vzhledem k tomu že lidi v po ukončení hlavního peaku se budou zajímat po možnostech jak se nestýkat s jinými a s prací z domova či odkudkoli. Tak starlink nejspíš přichází právě v čas. Spíš by měli urychlit kadenci startů a síť do nějakého minimální podoby dovést co nejrychleji.

Jiří Hadač
Přispěvatel

Kosmonautické servery ve svých článcích čím dál víc zohledňují současnou pandemii. Ale některé píšou i o tom, že kosmoprůmysl je zvláštní tím, že když je už nabídka na výrobu satelitu, tak ji pandemie pouze odloží, ale nestornuje. Protože ta nabídka tím nepadne.

Rej
Host
Rej

Videl bych tu dva body.
1. kratkodoba vize – obecne se ocekava, ze pandemie brzy prejde a vse se vrati rychle k normalu, takze se jen na chvili pozastavi prace, start se odlozi – coz se stava neustale a jede se dal.
2. dlouhodobejsi pohled – satelity taky starnou, dochazi jim palivo, rozbijeji se, musi se nahrazovat modernejsimi a vyslat novy satelit i v krizi je levnejsi, nez treba pohrbit nejakou sluzbu a tim i jiz aktivni satelity na orbite.

J R
Host
J R

Tak to vypadá, že Starlink přijde o jednoho konkurenta. Podle Financial Times se OneWeb nepodařilo zajistit financování a tak připravuje propuštění většiny zaměstnanců a oznámení bankrotu. Nemůžu říct, že by mi to udělalo radost – konkurence je vždy důležitá . Snad to ještě nějak dopadne, nebo to někdo odkoupí a dokončí. Těch již vynesených satelitů by byla škoda.

J R
Host
J R

Tak informace bohužel byly správné: https://twitter.com/oneweb/status/1243714545656438791?s=21

Invc
Host
Invc

Jj. Vypadá to, že to na podzim na investorské konferenci pani Shotwell střelila dobře.

Jiří Hadač
Přispěvatel

Da se tak rict, ze Gwynne mela pravdu, a pritom nejsem rad, ze k tomu doslo. Kazdy projekt potrebuje konkurenci a tohle je s vyjimkou kuiperu jedina realna konkurence, s tim, ze Kuiper bude mit kotel zpozdeni za Starlinkem.

PetrK
Host
PetrK

Já bych spíš čekal, že to nějaká velká firma koupí a “nějak” dodělá …..

Josef
Host
Josef
Jiří Hadač
Přispěvatel

Já bych řekl, že podobně dopadla i firma Orbcomm na přelomu tisíciletí, Iridium atd. a stejně znovu obživly, záleží však na tom, zda do toho někdo půjde.