Neuralink v roce 2022: Nařčení z týrání zvířat a nadále se čeká na klinické testy na lidech

Ještě bude muset uplynout hodně času, než přijde rok, o kterém v rámci projektů Elona Muska budeme moci říci, že to byl rok Neuralinku. Ten letošní jím určitě nebyl, ale i tak se toho kolem Muskovy neurotechnologické společnosti dělo poměrně dost. Objevily se kontroverze kolem testů na zvířatech, odešel jeden z posledních zakládajících členů a na konci roku firma konečně znovu uspořádala prezentaci novinek. Díky ní jsme se dozvěděli tolik nových informací, že jsme je ještě ani nestihli všechny publikovat.

Neuralink v roce 2022

Nepříjemný začátek roku

V únoru 2022 o sobě znova dal znát Výbor lékařů pro zodpovědnou medicínu (Physicians Committee for Responsible Medicine, PCRM). Ten uspěl s dřívější stížností ve věci zatajování informací o biologických testech na Kalifornské univerzitě v kontextu týrání zvířat. Šlo o testy, které univerzita prováděla pro Neuralink. Výbor některé z požadovaných informací dostal, prostudoval a zveřejnil. S tím, že je interpretoval po svém.

Odpověď Neuralinku na sebe nenechala dlouho čekat. Na firemním webu se objevil příspěvek, ve kterém byly věci uvedeny na pravou míru.

Špína od bývalých zaměstnanců

V březnu pak časopis Fortune publikoval informace od šesti bývalých zaměstnanců Neuralinku, kteří se podělili o to, co se jim ve firmě nelíbilo. Měli problémy s nestandardním vedením, s konflikty mezi vědci a techniky nebo s obecně toxickou firemní kulturou.

Ne všichni bývalí zaměstnanci Neuralinku, nebo i jiní specialisté z oboru neurotechnologie, se o firmě vyjadřují zle. O názorech některých z nich jsme psali zde.

Potenciální problémy s Komisí pro kontrolu cenných papírů

Ještě v březnu se objevily informace o tom, že Neuralink může mít problém s americkou Komisí pro kontrolu cenných papírů (SEC), se kterou má Elon Musk dlouhou historii. Šlo o totálně nejasnou organizační strukturu firmy a roli Elona Muska v jejím vedení. V různých dokumentech byli různí lidé uváděni na různých vedoucích pozicích. Pokud by se ukázalo, že Neuralink nějakým způsobem tahal Komisi za nos, zřejmě by z toho byla solidní právní tahanice. Od té doby se však ve věci neobjevily žádné nové informace.

Odchod Paula Merolly

Po více než pěti letech ve firmě opustil Neuralink další ze zakládajících členů. Tentokrát šlo o Paula Merollu, vývojáře čipů a algoritmů strojového učení.

Paul Merolla

Elon Musk Neuralink zakládal v roce 2016 s osmi spoluzakladateli, z nichž většina už z firmy odešla:

 • Max Hodak, bývalý prezident firmy
 • Philip Sabes, neurovědec
 • Tim Gardner, neurovědec
 • Tim Hanson, který pracoval na neurochirurgickém robotovi
 • Benjamin Rapoport, neurochirurg a elektroinženýr v jedné osobě
 • Vanessa Tolosa, expertka v materiálovém inženýrství a mikrofabrikaci

Letos se k nim tedy přidal i Paul Merolla. Nepočítáme-li Elona Muska, tak posledním ze zakládajících členů, který ještě v Neuralinku zůstal, je DJ Seo. Ten ve firmě nyní zastává funkci viceprezidenta pro vývoj implantátu (angl. VP of Implant).

DJ Seo

Prezentace novinek

Pokud se zajímáte také o Teslu a viděli jste některé z jejích prezentací jako Battery Day nebo AI Day, mohla vám výroční prezentace pokroku Neuralinku něco připomínat. Šlo skutečně o trochu podobný scénář. Na jevišti se nejprve objevil Elon Musk se shrnutím posledních dvou let a poté se prostřídalo mnoho zaměstnanců firmy s prezentacemi toho, co dokázal jejich konkrétní tým. Každá z prezentací se podrobně věnovala pokroku v oblasti jednotlivých komponentů a procesů celého systému neurálního rozhraní Neuralinku.

Tým Neuralinku na prezentaci novinek v roce 2022.

Dozvěděli jsme se tak mnoho podrobností o:

 • dekódování mozkové aktivity
 • architektuře čipu v implantátu
 • nabíjení implantátu
 • designu jehly neurochirurgického robota
 • testech jednotlivých podsystémů
 • zdokonalování chirurgické procedury implantace (angl. surgery engineering)
 • upgradovatelnosti implantátu
 • plánech Neuralinku týkajících se navracení zraku
 • plánech na přemosťování poškozené míchy
 • a viděli jsme i živou demonstraci implantace elektrodových vláken neurochirurgickým robotem

Poslední představená verze implantátu Neuralinku.

O prezentaci jsme stihli vydat zatím jen jeden shrnující článek, ale následovat budou další, ve kterých si probereme podrobnosti.

Po nepříjemném začátku ještě nepříjemnější konec roku

Koncem roku ještě vyšlo najevo, že Americké ministerstvo zemědělství vyšetřuje Neuralink kvůli testům na zvířatech. Odhalila to agentura Reuters a hned při té příležitosti spustila vlastní vyšetřování. Údajně se jí podařilo spojit s dvěma desítkami bývalých i současných zaměstnanců Neuralinku a získat i mnoho různých dokumentů a záznamů, které mají dokazovat, že firma už během svých biologických testů usmrtila až 1500 zvířat, což zahrnuje kolem 280 ovcí, prasat a opic. Agentura Reuters také údajně odhalila incidenty, při kterých kvůli pochybení zaměstnanců Neuralinku musely být zbytečně utraceny desítky prasat a ovcí. Neuralink (ani žádný jiný aktér celé kauzy) se k situaci veřejně nevyjádřil. Čekáme tedy na výsledky vyšetřování Ministerstva zemědělství.

Neuralink na ElonX

Celkem se nám v minulém roce podařilo vydat 20 článků věnovaných Neuralinku (nebo s ním úzce souvisejících). Zde je jejich seznam:

1 Jaký byl rok 2021 pro Neuralink a co chystá do budoucna? 01.01.2022
2 Nezisková organizace odhalila vysokou úmrtnost pokusných opic v počátcích vývoje Neuralinku 14.02.2022
3 Všechno je jinak? Neuralink podrobně reaguje na zprávy o špatném zacházení se zvířaty 18.02.2022
4 Co se děje uvnitř Neuralinku? Bývalí zaměstnanci vidí problém mimo jiné v Elonu Muskovi 05.03.2022
5 Jak specialisté z oboru neurotechnologie vidí Neuralink a Elona Muska? 13.03.2022
6 Neuralink může mít problémy s Komisí pro kontrolu cenných papírů, se kterou je Elon Musk ve válce 31.03.2022
7 Posádka mise Ax-1 otestuje EEG headsety, které budou sledovat změny mozkové aktivity v mikrogravitaci 05.04.2022
8 Elon Musk: Implantát Neuralinku by mohl léčit také obezitu nebo tinnitus 30.04.2022
9 Z Neuralinku odešel předposlední zakládající člen, vývojář čipů a algoritmů Paul Merolla 21.07.2022
10 Stručná historie Neuralinku k 6. výročí jeho založení 24.07.2022
11 Neuralink po dvou letech připravuje prezentaci novinek – co od ní můžeme očekávat? 27.08.2022
12 ElonX v rámci Noci vědců v pátek 30. září uvede přednášku o Neuralinku v liberecké iQlandii 21.09.2022
13 Neuralink pod lupou #22: Neurochirurgický robot, 1. část – prehistorie 17.10.2022
14 Neuralink pod lupou #23: Neurochirurgický robot, 2. část – historie 23.10.2022
15 Neuralink pod lupou #24: Neurochirurgický robot, 3. část – současnost a budoucnost 03.11.2022
16 Neuralink pod lupou #25: Kde hledat informace o Neuralinku, neurálních rozhraních a neurotechnologii 11.11.2022
17 ElonX nově nabízí přednášky na téma Neuralinku, které si můžete objednat 21.11.2022
18 Neuralink už pravděpodobně testuje mozkový implantát na lidech! Potvrdí to 1. prosince na očekávané prezentaci? 25.11.2022
19 Shrnutí nové prezentace Neuralinku, 1. část: Elon Musk by neurální rozhraní nechal implantovat sobě i svým dětem 09.12.2022
20 Americké ministerstvo zemědělství vyšetřuje Neuralink kvůli testům na zvířatech 23.12.2022
Přednášky

Nově jsme začali nabízet také přednášky. Jedna z nich proběhla v liberecké iQLANDII.

Bilance

Podobný článek, shrnující události kolem Neuralinku, jsme vydali i loni. Tehdy jsme se také pokusili odhadnout, co se stane v roku následujícím. Jak se nám to povedlo?

 • Klinické testy na lidech: Tady jsme se netrefili. Elon Musk už tradičně ke konci roku ohlašuje, že testy přijdou v roce následujícím. Nejinak tomu bylo i letos. Tak snad už mu to příští rok vyjde.
 • Nábor mnoha nových zaměstnanců: Tvrdili jsme, že firma bude (po tom co vybrala 204 milionů dolarů v dalším investičním kole) masivně nabírat nové zaměstnance. Nemýlili jsme se. Oficiálně není známo, kolik má teď Neuralink zaměstnanců, ale na LinkedIn se k němu na konci roku 2021 hlásilo 204 (více či méně reálných) uživatelů. Dnes je jich 389, tedy téměř 2x tolik.
 • Odchody klíčových osob: Zde jsme se rovněž nemýlili. V Neuralinku vždy byla vysoká fluktuace zaměstnanců. Je typická také pro celý obor neurotechnologie. Odhadovali jsme, že pravděpodobně odejdou některé z významnějších osobností firmy. V červenci odešel Paul Merolla. Na výroční prezentaci jsme viděli mnoho nových tváří a jen některé z těch, které jsme viděli na těch předchozích. Je dost pravděpodobné, že někteří z nich také už Neuralink opustili.
 • Restrukturalizace a nový prezident: Tohle jsme zřejmě neodhadli správně. Nezdá se, že by se po odchodu Maxe Hodaka nějak změnila organizační struktura firmy. Nového prezidenta Neuralink evidentně nemá.
 • Prezentace pokroku: Tu jsme samozřejmě viděli, čili máme další správnou předpověď.
 • Rozhraní další generace: Rozhraní, které Neuralink ukázal v listopadu na prezentaci novinek, vypadá o dost jinak než předchozí verze, ale za další generaci by se asi označit nedalo. Na twitterovém účtu Neuralinku se v roce 2021 objevila informace, že příští verze implantátu má mít 10x více elektrod a výpočetní kapacity při stejných rozměrech. Neurochirurgický robot rovněž na prezentaci nevypadal, že by se nějak výrazněji změnil.

Co by mohlo přijít v roce 2023?

Podle anonymních zdrojů agentury Reuters prý Elon Musk před pár lety vyhrožoval zaměstnancům Neuralinku, že pokud nebudou mít výsledky, podnik prostě zavře a bude po všem. Je však velmi nepravděpodobné, že by něco takového mohl myslet vážně, a to z následujících důvodů:

 • Pro Muska je Neuralink veledůležitým projektem. Je přesvědčen, že je to jedna z mála možností (ne-li jediná) jak předejít negativním scénářům souvisejícím s obecnou umělou inteligencí.
 • Musk není jediným investorem. Do firmy vložilo své peníze (dohromady přes 200 milionů dolarů) mnoho investorů a investičních fondů.
 • Elon se obecně prostě nevzdává. Obzvláště ve věcech, u kterých je přesvědčen o jejich důležitosti.

Nedávno Musk na Twitteru v odpovědi Peterovi Diamandisovi dokonce napsal, že si myslí, že pokročilá neurální rozhraní budou k dispozici už někdy před koncem dekády:

Konec projektu prostě vůbec nepřichází v úvahu. Co by se tedy mohlo v souvislosti s Neuralinkem stát v letošním roce?

 • Klinické testy: Tady nemá smysl nic odhadovat. Buď s nimi Neuralink letos začne, nebo nezačne.
 • Výsledky vyšetřování Ministerstva zemědělství: Doufejme, že budou zveřejněny. Pokud pro Neuralink dopadnou zle, můžou ho posunout o mnoho let zpět, protože FDA může chtít opakování všech klinických testů, aby byla potvrzena dokumentace, kterou pro ně Neuralink dává dohromady.
 • Odchod DJ Sea: Jak dlouho ještě ve firmě vydrží poslední ze zakládajících členů?
 • Pokračování rychlého náboru zaměstnanců: Firma má velké cíle, nové ústředí, nechybí jí peníze a chce se rozvíjet čím dál rychleji. Počet zaměstnanců se v následujícím roce může znova zdvojnásobit.
 • Prezentace pokroku: Doufejme, že během roku opět uvidíme prezentaci novinek.

Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře