Rychlozprávy #34: Problémy Crew Dragonu, Model 3 nejbezpečnějším autem, 10 let startů SpaceX, charitativní Musk, a další

Vítejte v rubrice Rychlozprávy, kde najdete krátké zprávičky o SpaceX a dalších Muskových firmách. Také zde objevíte různé zajímavosti, které sice zde na webu nebo na facebookové stránce ElonX možná už někde jsou, ale pokud sem nechodíte dennodenně nebo ElonX nesledujete na Facebooku, mohly vám snadno uniknout.

Dnes se dozvíte spoustu novinek o Tesle Model 3 – počet vyrobených kusů, výsledky bezpečnostních testů a také uvidíte první českou recenzi. Také probereme problémy, s kterými se potýká Crew Dragon, oslavíme 10 let od prvního úspěšného startu SpaceX, podíváme se, jak bude přistávat loď BFS, uvidíte vylepšení Autopilotu a Elon Musk nám předvede reklamní plamenomet od The Boring Company.

10 let startů SpaceX

SpaceX při příležitosti nedávného 10. výročí prvního úspěšného startu firmy restaurovalo poslední exemplář Falconu 1 a vystaví jej uvnitř výrobní haly v Hawthorne. Předtím však byla tato raketa vybavená motorem Merlin 1C dočasně vystavena před budovou SpaceX, kde se s ní mohli fotit zaměstnanci. V pozadí fotek se tyčí stupeň B1019, který v roce 2015 provedl první úspěšné přistání Falconu 9.

SpaceX zároveň vydalo vzpomínkové video ohlížející se za tímto prvním úspěšným startem firmy z roku 2008. Osud společnosti tehdy doslova závisel na úspěchu této mise. Elon Musk po napínavém startu pronesl, že “potřebuje novou nervovou soustavu”.

Tesla ve 3. čtvrtletí

Tesla zveřejnila počty vyrobených a doručených vozů za 3. čtvrtletí 2018. Jedná se o další rekordní čtvrtletí, jelikož automobilka dodala celkem 83 500 aut (z toho 55 840 kusů představoval Model 3). Jedná se o obrovský nárůst během krátké doby. Tesla doručila v tomto čtvrtletí více než dvakrát tolik kusů Modelu 3 jako ve všech předchozích kvartálech dohromady. Celkový počet dodaných aut ve třetím čtvrtletí je navíc roven 80 % dodaných Tesel za celý předchozí rok! Připomeňme, že Model 3 se zatím nabízí jen ve třech relativně drahých variantách a navíc se stále ještě neprodává v Evropě nebo Číně. I tak se v USA ve 3. čtvrtletí prodalo více Tesel než všech vozů značky Mercedes-Benz (vyjma dodávek) a Tesla celosvětově dodala více vozů než Jaguar nebo Porsche.

Bezpečnost Modelu 3

Tesla na svém blogu zveřejnila statistiky pravděpodobnosti úrazu v různých automobilech na základě dat od Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) a hádejte, která značka dopadla nejlépe? Na třech nejvyšších (resp. nejnižších) příčkách jsou všechny tři modely vozů Tesla, přičemž Model 3 je automobil s vůbec nejnižší pravděpodobností zranění v historii testování NHTSA. Důvodem je nízko položené těžiště, absence spalovacího motoru, robustní rám a další bezpečnostní prvky. Více informací a videí o bezpečnosti Modelu 3 najdete na oficiálním blogu Tesly nebo v nedávném článku na ElonX. Zároveň se můžete podívat na nový sestřih všech crash testů Modelu 3, které NHTSA provedla:

Čistá voda pro Flint

Elon Musk dal už v červenci na Twitteru veřejný slib zajistit čistou vodu všem obyvatelům michiganského města Flint, u kterých bude zjištěna kontaminace pitné vody. Toto město má totiž dlouhodobě problémy s kontaminací vody jedovatým olovem. Nyní vyšlo najevo, že Musk daroval půl milionu dolarů na instalaci ultrafialových vodních filtrů, díky kterým bude mít všech 12 škol ve městě Flint opět přístup k pitné vodě.

SpaceX FM

Hudba, která vždy hraje na začátku oficiálních živých přenosů SpaceX, je od kapely Test Shot Starfish. Ta aktuálně vydala album s názvem Music for Space, které si můžete zakoupit na běžných místech a také jej streamovat na službách Spotify, Google Play Music apod.

Album Music for Space kapely Test Shot Starfish

Problémy Crew Dragonu

Ve včerejším článku o nehodě Sojuzu a jejím vlivu na chystané lety Crew Dragonu jsme spekulovali nad tím, že by první demonstrační mise této nové lodi mohla proběhnout už v prosinci, pokud by to NASA opravdu chtěla. Realita však nejspíš bude jiná. Ve čtvrtek zasedala komise ASAP (Aerospace Safety Advisory Panel), která v NASA dohlíží na dodržování bezpečnostních postupů, a ta vyjádřila názor, že SpaceX ani Boeing pravděpodobně nestihnou současné termíny letů nových lodí, natož aby je dokázali urychlit v reakci na nehodu Sojuzu.

Co se týče SpaceX, komisi se nelíbí, že stále není vyřešena situace s tlakovými nádoby (COPV), které způsobily výbuch rakety na rampě před misí Amos-6. SpaceX vyvinulo nový typ nádob, ale ASAP upozorňuje, že je stále potřeba tuto novou konfiguraci certifikovat a musí se jednoznačně prokázat, že problém, který zapříčinil nehodu Amos-6, už nemůže v nové konfiguraci nastat. Komise zároveň zmínila blíže neurčené anomálie během testování padáků Crew Dragonů a problémy s padáky současných nákladních Dragonů. (Možná to nějak souvisí se změnou dodavatele padáků?)

Zástupci SpaceX i Boeingu se v ten samý den zúčastnili konference ISPCS, kde mluvili o chystaných letech nových lodí Starliner a Crew Dragon. Benji Reed ze SpaceX se k problémům s padáky nevyjádřil, ale řekl, že současné termíny (leden a červen 2019) stále považuje za splnitelné. Zástupci obou firem zároveň vysvětlili, že kdyby bylo potřeba plány urychlit kvůli nehodě Sojuzu, rozhodně by to nebylo na úkor bezpečnosti. V úvahu by prý připadaly třeba dodatečné směny nebo zvýšení počtu pracovníků, ale určitě by nedošlo k vypuštění žádného z kroků, které je potřeba před demonstračními lety dokončit.

Benji Reed ze SpaceX (vpravo) a John Mulholland z Boeingu na konferenci ISPCS 11. října 2018 (Foto: SpaceNews)

Tesla Autopilot V9

V posledních Elonovinkách jsme informovali o vylepšeních Autopilotu ve vozech Tesla, která přinesla 9. verze ovládacího softwaru. Autopilot nově dokázal sám předjíždět a sjet z dálnice na základě navigace. Uživatelé, kteří měli k dispozici betaverzi, měli možnost tyto nové funkci Autopilotu ozkoušet, ale Elon Musk později upřesnil, že verze 9 bude nejdříve vydána bez nich. Automatická navigace na dálnicích bude pozdržena o několik týdnů, jelikož „je extrémně obtížné dosáhnout obecného řešení samořízení, které funguje všude”.

Jak vypadá automatické předjíždění a sjezd z dálnice v praxi, ukazuje následující video (předjetí je vidět např. v časech 6:30, 14:30 či 19:00, sjezd z dálnice pak na úplném konci videa):

Kryt z mise Telstar 19V

Náhodná loď při plavbě narazila na část aerodynamického krytu Falconu 9 z nedávné mise Telstar 19V. Druhou polovinu tehdy SpaceX vylovilo a dovezlo do přístavu na palubě lodi GO Pursuit. (Po rozkliknutí obrázku se zobrazí fotka z moře ve vyšším rozlišení.)

Srovnání aerodynamického krytu před startem a po vyfocení v moři (Foto: SpaceX a go fish / The Hull Truth)

Plamenomet a hasičák

Joe Rogan, který nedávno dělal “kontroverzní” rozhovor s Elonem Muskem, zveřejnil video, ve kterém Musk předvádí reklamní “ne-plamenomet” jeho firmy The Boring Company. Ve videu varuje, že je nebezpečný pro obočí. 🙂 Shodou okolností nedlouho poté začala The Boring Company rozesílat reklamní hasicí přístroj, který si bylo možné objednat spolu s plamenometem.

Reklamní hasicí přistroj The Boring Company (Foto: /u/MRolympia11)

Zmatený policista

Tesla Model 3 má všechny prvky přístrojové desky včetně ovládání klimatizace a dalších prvků umístěny na jedné velké dotykové obrazovce. Jednoho policistu to zmátlo natolik, že řidiče zastavil, jelikož “ten notebook tam nemůže mít takhle připnutý”. Řidič si nejdříve myslel, že jde o vtip, ale pak vysvětlil, že jde o standardní výbavu a displej sundat nemůže. Policista se pak poněkud ztrapněně omluvil a řidiče pustil.

Palubní deska Modelu 3 (Foto: Tesla)

SpaceX v soutěži

V americké vědomostní soutěži Jeopardy! nedávno byla společnost SpaceX jedním z okruhů otázek. Pro čtenáře ElonX však byly poněkud jednoduché, nemyslíte? 🙂

Přistávající BFR

Aktualizovaná verze chystané obří rakety BFR je nově vybavena několika aerodynamickými plochami. Jak budou v praxi fungovat, ukazuje následující neoficiální animace. Podrobnější informace o tom, že loď BFS bude přistávat “jako skydiver”, pojednává také nové informativní video od Everyday Astronauta.

Recenze Modelu 3

Seznamte se s Teslou Model 3 v dost možná první české videorecenzi tohoto elektromobilu, který se v Evropě ještě oficiálně neprodává. Jedná se sice spíše o takové první dojmy, ale i tak jistě řada z vás toto video ocení.

Nejčtenější články na ElonX od posledního vydání Rychlozpráv:

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zdeněk

Rychozprávy, vždy něco zajímavého.