Elonovinky #22: Crew Dragon a pilotované lety na ISS

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém spolupracují weby ElonX a Živě/VTM. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha firmách – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku nebo Hyperloopu.

V dnešním dílu se podíváme na to, jak pokračují přípravy lodi Crew Dragon společnosti SpaceX a pokusíme se odhadnout, kdy se v ní do vesmíru vydají první astronauté v rámci programu Commercial Crew. SpaceX závodí se společností Boeing a její lodí CST-100 Starliner, ale zatím není jasné, která z firem si z ISS přiveze trofej ve formě americké vlaječky, kterou tam zanechala posádka posledního raketoplánu v roce 2011. První Crew Dragon momentálně prochází závěrečnými testy ve vakuové komoře a brzy by mohl být odeslán na Canaveral, odkud snad ještě letos poletí na ISS.

Elonovinky #22: Crew Dragon a pilotované lety na ISS:

Další články o Crew Dragonu a Commercial Crew:

Předchozí epizody Elonovinek:
 • Mohlo by se vám líbit...

  12
  Diskuze

  avatar
    Odebírat komentáře  
  nejnovější nejstarší nejlepší
  Nastavit upozorňování na
  Goodman
  Host
  Goodman

  Ačkoliv úspěch přeju všem, tak přesto fandím SpaceX. Oni si tu vlaječku zaslouží nejvíc. Jejich technický progres je dech beroucí.

  Martin
  Host
  Martin

  Paráda! 🙂 Práve sa na túto tému pýtal jeden pán v anglickej SpaceX skupine 😀 …anglické titulky nemáme? 😀 …nech sa zazdieľa 🙂

  Lukas
  Host
  Lukas

  Zdravim ,ako bude alebo cim bude dragon brzdit na obeznej pred vstupom do atmosfery

  samo
  Host
  samo

  Korekčnými motorčekmi Draco rovnako ako súčasný Dragon.

  Lukas
  Host
  Lukas

  Tie korekcne motorceky sa pouzivaju na orientaciu lode.stacia aj nato aby znizili rychlost lode natolko aby vstupila do atmosfery

  Jiří Hadač
  Přispěvatel

  Diky jejich vykonu se da dobre ukorigovat tah, protoze ty deorbitacni zazehy maji velikost cca 130m/s, viz Gagarin. Delat to motory superdraco, to by nebylo to prave.

  Zbynek
  Host
  Zbynek

  A na čem Boeing bude Starliner vynášet?

  Jiří Hadač
  Přispěvatel

  Atlas V N22. Neboli, ve druhém stupni to bude Centaur vybavený 2 motory.

  Zdeněk
  Host
  Zdeněk

  Hlavně ať už letí.