Elonovinky #22: Crew Dragon a pilotované lety na ISS

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém spolupracují weby ElonX a Živě/VTM. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha firmách – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku nebo Hyperloopu.

V dnešním dílu se podíváme na to, jak pokračují přípravy lodi Crew Dragon společnosti SpaceX a pokusíme se odhadnout, kdy se v ní do vesmíru vydají první astronauté v rámci programu Commercial Crew. SpaceX závodí se společností Boeing a její lodí CST-100 Starliner, ale zatím není jasné, která z firem si z ISS přiveze trofej ve formě americké vlaječky, kterou tam zanechala posádka posledního raketoplánu v roce 2011. První Crew Dragon momentálně prochází závěrečnými testy ve vakuové komoře a brzy by mohl být odeslán na Canaveral, odkud snad ještě letos poletí na ISS.

Elonovinky #22: Crew Dragon a pilotované lety na ISS:

Další články o Crew Dragonu a Commercial Crew:

Předchozí epizody Elonovinek:

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který jinak pracuje v oboru lokalizace her a ElonX věnuje až nezdravě velkou část svého volného času. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

12
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Goodman
Host
Goodman

Ačkoliv úspěch přeju všem, tak přesto fandím SpaceX. Oni si tu vlaječku zaslouží nejvíc. Jejich technický progres je dech beroucí.

Martin
Host
Martin

Paráda! 🙂 Práve sa na túto tému pýtal jeden pán v anglickej SpaceX skupine 😀 …anglické titulky nemáme? 😀 …nech sa zazdieľa 🙂

Lukas
Host
Lukas

Zdravim ,ako bude alebo cim bude dragon brzdit na obeznej pred vstupom do atmosfery

samo
Host
samo

Korekčnými motorčekmi Draco rovnako ako súčasný Dragon.

Lukas
Host
Lukas

Tie korekcne motorceky sa pouzivaju na orientaciu lode.stacia aj nato aby znizili rychlost lode natolko aby vstupila do atmosfery

Jiří Hadač
Přispěvatel

Diky jejich vykonu se da dobre ukorigovat tah, protoze ty deorbitacni zazehy maji velikost cca 130m/s, viz Gagarin. Delat to motory superdraco, to by nebylo to prave.

Zbynek
Host
Zbynek

A na čem Boeing bude Starliner vynášet?

Jiří Hadač
Přispěvatel

Atlas V N22. Neboli, ve druhém stupni to bude Centaur vybavený 2 motory.

Zdeněk
Host
Zdeněk

Hlavně ať už letí.