Elonovinky #24: Muskova kontroverzní miniponorka

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém spolupracují weby ElonX a Živě/VTM. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha firmách – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku nebo Hyperloopu.

V dnešním dílu se výjimečně nebudeme věnovat jedné z Muskových mnoha firem, ale podíváme se na jeho vedlejší projekt, kterým chtěl Elon přispět k záchraně thajských dětí uvízlých v zatopené jeskyni. Děti byly uvízlé přes dva týdny a při záchranné operaci zemřel jeden z potápěčů. Uvízlí chlapci navíc neuměli plavat, což značně komplikovalo celou situaci. Dlouho nebylo jasné, jak děti bezpečně vysvobodit. Elon Musk ve spolupráci s jedním z hlavních potápěčů přišel s nápadem použít miniponorku vyrobenou ze komponentu Falconu 9. Než však bylo výsledné zařízení dopraveno do Thajska, děti se podařilo úspěšně zachránit jinak. Na Muska se následně snesla vlna kritiky a musel čelit nařčení, že tragédii využil k vlastnímu zviditelnění. Byla tato kritika oprávněná? O svůj názor se můžete podělit v komentářích.

Elonovinky #24: Muskova kontroverzní miniponorka

Poznámka: Elon Musk se za své urážlivé tweety nakonec omluvil.

Předchozí epizody Elonovinek:

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který jinak pracuje v oboru lokalizace her a ElonX věnuje až nezdravě velkou část svého volného času. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Martin
Host
Martin

ako sa vraví: “Žiadny dobrý skutok neostane bez trestu.”….proste kto chce, dôvod na osočovanie si nájde. Ako som spomínal už skôr – držím mu palce aby to s tou dobrosrdečnosťou nevzdával a dúfam že sa i ďalší “mocní” prestanú hanbiť či byť ľahostajní a budú sa aj aktívne angažovať v pomoci ľuďom v núdzi. Darovať hoc milión na charitu nie je málo, ale pre dané firmy/osoby je to často len kvapka v mori a za minimum námahy si doprajú dobrý pocit z pomoci iným… Elon tam poslal ľudí v ich pracovnom čase a aktívne vymysleli a pomocou výrobných kapacít zkonštruovali prototyp miniponorky za pár hodín. Podobne aj iná firma Wing Inflatables, ktorú vtedy Elonovi ľudia oslovili, prevelila behom okamihu polovicu svojich výrobných kapacít na tvorbu obdobného riešenia. Na úkor vlastného zisku sa pustili do expresného návrhu a výroby humanitárneho vybavenia… neostáva mi nič len chváliť a kvitovať takéto počínanie.

PS: Elonovi nakoniec rupli nervy… prehnal to, vie to a vzal svoje slová späť… všetci sme len ľudia. U mňa to má vyžehlené.

Pacholik
Host
Pacholik

Kdyby každý miliardář začal hned řešit nějaké podobné události, bylo by to supeer! I kdyby jim šlo o to se zviditelnit…

Vidurius
Host
Vidurius

No s tím pedofilem to fakt přehnal, ale nápad to byl dobry.

Ivo
Host
Ivo

No těžko říct jak to přesně bylo doopravdy a jestli by se vešla nebo nevešla. Mě spíš zaujalo něco jiného, ta obrovská varovná cedule ohledně záplav. Takže ve výsledku to znamená, že ten trenér to prostě podělal.

Ivo
Host
Ivo

Jo a ještě něco, jak se říká za dobrotu na žebrotu. Platilo a platí stále.

Jiří Konečný
Host
Jiří Konečný

Elon už je slavný víc než dost. A jeho společnosti Tesla a SpaceX nouzí o zakázky rozhodně netrpí. Takže logicky nemá důvod se zviditelňovat.

Goodman
Host
Goodman

Přesně to jsem si řekl taky. Proč by někdo tak neskutečně známý, jako Elon, se snažil zviditelňovat. Osobně si myslím, že skutečně chtěl pomoci. Možná taky trochu trpí mesiáškým komplexem. Řekl bych, že čekal další fenomenální úspěch. A ono nic. A to ho rozhodilo. Zachránce planety a Marsovský kolonizátor selhal. Bohužel se pak vyjádřil tak, jak se vyjádřil.

Adam Trhoň
Host
Adam Trhoň

Já si myslím, že kdyby Pan Dokonalý Potápěč Zachránce vynechal poznámku o strkání do …, tak Musk nehne brvou. Selhání si už užil dost, kritiky taky. Na střední jsme měli kluky kteří byli výborní sportovci, a rádi to dávali sežrat nám, kteří jsme stáli za prd. Tipl bych si, že Pan Dokonalý Potápěč Zachránce bude podobný typ, a že na Muskovi tihle taky za mlada zanechali pár šrámů. Pak se to všecko vrátí, člověk na chvíli ztratí rozum a napíše takový průser…

Ketivab
Host
Ketivab

Podle mě ho nerozhodilo nevyužití jeho ponorky, ale to, že a jak ho za to někteří kritizovali. Předpokládám, že mu také vadilo to, že ho kritizovala i média a většinou citovala pouze ty lidi, kteří se stavěli proti ponorce (nejprve guvernéra oblasti, který ponorku nekritizoval, jen řekl, že není praktická pro tuto situaci, kdy už část dětí bezpečně zachránili a poté toho speleologa Unswortha – označovaného jako potápěče záchranáře, protože to asi zní víc hrdinsky (tím nechci říct, že by tam nebyl důležitý, naopak díky jeho znalostem děti snáze našli)), ale už se vůbec nezmínila o tom, že se záchranáři Musk od začátku spolupracoval a že většina z nich si jeho práci pochvalovala a že si nechali ponorku pro eventuální použití v budoucnu (nikoliv, “Když ale i s ponorkou dorazil na místo, ukázalo se, že je nepoužitelná. Miliardář tam tedy plavidlo nechal a odjel domů.”)

Adam Trhoň
Host
Adam Trhoň

Bavil jsem se o tom s naší markeťačkou. Překvapivě o tom věděla a sledovala to. Tvrdí, že jako čistě PR akce by to bylo moc riskantní.

Potěšila mě informace, že Pan Dokonalý Zachránce Potápěč je Brit. Tak snad na Muska až tak snadno nedosáhne.

Jiří Konečný
Host
Jiří Konečný

Snad ne. Pokud v Británii projde vražda bezúhonného člověka, natočená na kameru, jako “nutná sebeobrana”, tak nějaké označení “pedofil” nebude ani přestupek. 😉

Petr
Host
Petr

Dotacni podvodnik, tluchuba a slibotechna vyuzije kazdou prilezitost, aby ziskal PR body. A pak jeste nadava zachranarum do pedofilu. Kreten.

Jiří Hadač
Přispěvatel

Nebýt toho druhého a posledního slova tvého komentáře, mínus bys ode mě nedostal. To první prosím dokaž, a to druhé si příště odpusť. Na to jsou jiné servery.

Adam Trhoň
Host
Adam Trhoň

Já bych ještě dodal, že nenadává “záchranářům”, ale frajerovi, který si honí ego tím, že ho pošle do řitě (stejně to Musk přehnal, ale Pan Dokonalý Potápěč Zachránce taky).

Jiří Hadač
Přispěvatel

Oki, chápu, ikdyž mě nešlo o to komu co říká, ale co říká. Prostě si jen nemyslím, že to sem na tento server patří.
Vůbec přitom nehodnotím, co kdo přehnal, jsem v práci a video si pustím až o půlnoci, tady ho nepřehraju.

Jiří Konečný
Host
Jiří Konečný

No já jsem mu ho dal už za první dvě slova. Dotační podvodník? Půjčka od vlády, kterou Tesla splatila s předstihem a s úroky, je “dotace”? Vyžádání zálohy od zákazníka na objednané auto je “dotace”? Ani jedno, ani druhé. Dotace nedostává Tesla, ale zákazníci v U.S.A., kteří si Tesly kupují. Prozatím. Už za 2 roky to ale bude bez dotací.

Jinak s tou slibotechnou. Musk už toho dokázal hodně, byť se zpožděním proti původně odhadovaným termínům (to už tak při vývoji čehokoli bývá). Kdyby zůstalo jenom u toho, co dotáhl doposud, vždy si ho za to budu vážit. Mohl také sbalit prachy za Zip2 a PayPal, koupit si v Karibiku nějaký ostrov a do smrti nehnout ani brvou. Nebyla by Tesla, nebylo by SpaceX, nebylo by Boring Company, a nebyl by ani tento web.

Co dokázaly velké automobilky, které mají zaběhlé výrobní linky a vývojové kapacity, v oblasti EV? Velké h…. Na prvním místě je Tesla, pak Nissan Leaf, a pak dlouho, dlouho nic…

peter
Host
peter

no skusim za neho 🙂
nesledujes co sa deje s dotaciami na tesly v nemecku? 🙂 elon tam klamal urady o cenovej urovni jeho aut len aby spadali do dotacnej schemy, takze svojim spobom to dotacny podvodnik je. som zvedavy ci tesla alebo sam elon osobne preplati tym ludom peniaze ktore budu musiet vratit statu, na zaklade podvodov tesly so zakladnou cenou tych aut

a kreten? ale ved on sa casto sprava ako kreten, tak preco ho tak nenazvat? ci treba uplatnovat politicku korektnost voci cloveku co ineho bez dokazou nazve pedofilom? 🙂

Jiří Konečný
Host
Jiří Konečný

Milý Petře, až dokážeš jenom desetinu toho, co Musk, tak se s tím přijď pochlubit.

Jinak s tím posledním slovem tvého příspěvku souhlasím. Ten potápěč, co Muska poslal do zadele za nabízenou, jiným potápěčem vyžádanou pomoc, je opravdu kretén.

yamato
Host
yamato

takyto komentar nema hodnotu ani tych dvoch riadkov na internetoch, ktore zabral.

von Schmeks
Host
von Schmeks

Myslím si, že takýto vynález určite v budúcnosti ľudia využijú, či už pri záchranných akciách z potopených lodí (napríklad tento prípad https://www.youtube.com/watch?v=9dG5KSD-8J4) alebo hocikde v zatopených oblastiach, nielen v jaskyniach. Výhodou totiž je, že do tej ponorky môžu záchranári vložiť aj zraneného ktorý nieje schopný aktívne spolupracovať pri evakuácii. Stačí keď sa to doladí a poriadne otestuje, myslím že je to skvelý nápad a v budúcnosti možno budú môcť spustiť sériovú výrobu. Je jasné že takéto zariadenia je nutné veľmi kvalitne otestovať a prísne certifikovať pred skutočným nasadením do akcie a predstava okamžitého nasadenia v Thajsku bola podľa mňa trochu naivná. O týchto veciach už niečo viem, ako profesionálny zdravotnícky záchranár sa okrem toho venujem aj hyperbarickej medicíne takže tento projekt mi okamžite padol do oka. A čo sa týka hlúpych komentárov typu zviditeľňovania sa, vôbec by som si to nevšímal, pretože tento projekt má dušu, toto je reálny nástroj na pomoc ľuďom, nie nejaký hlúpy marketing.

peter
Host
peter

no take jednoduche to nie, kolko ludi si myslis, ze v tej “rakve” nespanikari? ved tam je menej miesta ako ma mrtvy v truhle 🙂

no pozrel som si to video co si dal ako priklad a som zvedavy ako by v tom pripade do tej “ponorky” toho cloveka dostali? ved sa pozri na tie elonove videjka kolko ludi muselo manipulovat s tou vecou a robilo sa to v idealnych podmienkach v bazene
ved aby si dostal cloveka do tej veci, potrebujes nastupny priestor, potrebujes niekolko ludi co s tou vecou budu manipulovat, …

Damel
Host
Damel

Fotbalisté dostali léky, které zabraňovaly vypuknutí paniky. Ty by fungovaly i v oné miniponorce.

Do té miniponorky se dítě i drobný dospělý dostane bez potíží, byla odzkoušena s dospělým mužem. Zachraňovaný má kolem pasu a nohou provaz, za který je tam z druhé strany vtažen a následně je uzavřena vodotěsná příruba.

Pod vodou s ní manipuloval stejný počet potápěčů, jaký byl použit během záchranné operace: 2, slovy dva.

peter
Host
peter

ale je rozdiel v tom, ze na povrchu by to bolo s manipulaciou ovela tazsie a tiez nevidis toho chlapca kedze je uzavrety v “zeleznej” rure, to je neporovnatelne s tym ked je len na nosidlach

Damel
Host
Damel

Stejně tak jako je rozdíl v tom, že pod vodu by to bylo s manipulací o mnoho lehčí a bezpečnější. A o překonání zaplavených úseků přeci šlo především.

Uvědomte si, že ta miniponorka vznikala v době, kdy jednou ze zvažovaných možností bylo nechat tam ty kluky několik měsíců (dokud neskončí období dešťů) zesilovat a trénovat v plavání a potápění.

A vidět dovnitř šlo, ta příruba, o které jsem už psal, byla z plexiskla.

peter
Host
peter

ale netaraj 🙂 v tych uzskych priestoroch kde aj potapaci museli dal dole flasu z chrbta aby vobec presli by urcite bola manipulacia s tou rurou jednoduchsia 🙂
sa uz trochu uvedom co pises
riesime konkretnu situaciu a nie “zachranu” v bazene

cez prirubu ano, ale vidis akurat tak vrch hlavy, nevidis ako ti chlapci reaguju celkovo a ak by rychlo potrebovali pomoc tak to nebolo take jednoduche ako v pripade ze su na nositkach. samozrejme ked sa poserie nieco ked su pod vodou tak je to v podstate jedno ale aj v tom pripade maju nositka navrch lebo ked ich vytiahnu z vody tak su hned k dispozicii a nemusia odsrobovavat priruby a vytahovat ich odtial

a chodit s tou rurou po suchej casti jaskyne by bolo fakt zabavne

Damel
Host
Damel

Kde jsem napsal, že by byla manipulace lehčí v úzkých prostorech?

Úzký prostor tam byl jeden, zatopených úseků byly stovky metrů. Jednou z obav bylo, že chlapce postihne panika a například si strhnou dýchací masku. I tuto obavu (krom té z překonání zatopených oblastí obecně) miniponorka vyřešila/odstranila.

Nadneseně lze říct, že tak jako tak miniponorka použita byla, jen ve verzi kabriolet. 🙂

peter
Host
peter

kde si to napisal? nuz napisal si, ze pod vodou a zrovna pod vodou boli uzske priestory kde by sa ta “ponorka” ani nevosla 🙂

von Schmeks
Host
von Schmeks

peter, keď sa bavíme o záchrane života, tak tam moc neriešiš či niekto spanikári alebo nie. S tým sa dá ľahko vysporiadať liekmi, tam problém vôbec nevidím.
Čo sa týka nástupu do tej ponorky, dá sa to realizovať mnohými spôsobmi v rôznych polohách a rôznych situáciách, tam nieje tiež nič, čo by sa nedalo vyriešiť vzhľadom na okolnosti. Uvedom si, že je to zariadenie na záchranu života a nie na zábavnú jazdu v podmorskom svete, pohodlie ide bokom.
Prirovnal by som to k chrbticovej doske ktorú má každá sanitka ZZS vo výbave a každý záchranár by na ňu nedal dopustiť. Je to nástroj na špecifický druh práce, aby si vedel pacienta imobilizovať a transportovať v ľubovoľnej polohe. Avšak doska tlačí, musí byť pacient silno zviazaný čo ho mnohokrát bolí, potrebuješ na to veľa ľudí aby si mohol manévrovať v teréne atď. Vo výsledku je to veľmi podobná situácia ako keby bol naložený do tejto ponorky. Je jasné že ak to stav pacienta vyslovene nevyžaduje, tak použiješ niečo jednoduchšie, napríklad ho požiadaš aby si prešiel do sanitky sám, prípadne mu dáš sedačku. To neznamená, že ak v 90% prípadov tú chrbticovú dosku nebudem potrebovať, je zbytočná a vyradím ju z inventára. Ale raz za čas príde chvíľa keď si s iným prostriedkom nevystačíš a o tom to je.
Celým týmto chcem len povedať, že nástrojov na špecifické situácie môže byť nekonečné množstvo a táto ponorka je jeden z nástrojov ktorý vo vhodných podmienkach dokáže byť nenahraditeľný. V mnohých zas nepoužiteľný, veď nato sú tam tí záchranári aby vedeli usúdiť čo treba pre danú situáciu vymyslieť a použiť.

Daver
Host
Daver

Tak třeba Elon o jeskyňkovi věděl něco víc od borců, se kterými stavěl ponorku. Měl tu ponorku narvat do sedínky jemu, když mu tak dobře poradil. Mě by to vytočilo maximálně, už tak musí být Elon se svou povahou extrémně nabroušený, když si na něm každý hojí své beďarovité mastnovlasé ego, jako tady Péťa (#volimSPD). Btw jak píše von Schmeks úplnej souhlas + ještě přidám možnost transportu v tlakově rozdílných prostředích (např záchrana z potopené lodi bez potřeby dekomprese).

David
Host
David

Co konkretne si predstavujete pod zachranou z potopene lodi bez potreby dekomprese? Diky za odpoved, to by me totiz opravdu zajimalo…

peter
Host
peter

elon by sa mal konecne naucit zvladat kritiku, lebo ked ho niekto zacne kritizovat tak chyta amok

Jiří Konečný
Host
Jiří Konečný

Pokud tě někdo kvůli něčemu pošle do pr…., dá se to nazývat kritikou??

Právě tohle Muska ho vytočilo, nikoli odmítnutí jeho miniponorky.

Ano, jako reakci mohl použít jiný výraz, než pedofil. To, jako reakce na poslání někam, nedává příliš smysl.

peter
Host
peter

nuz ale zacal to elon ked po odmietnuti jeho ponorky a vlastne ked ho rychlo poslali slusne prec z tej jaskyne, ze nech tam nezavadzia, zacal spochybnovat celu zachranu opereraciu a aj tych co ju viedli a potom prisla ta reakcia toho zachranara a uz sa to rozbehlo naplno

Damel
Host
Damel

Pletete si pojmy záchranář a speleolog. Vern Unsworth je speleolog. Poskytl cenné informace, ale osobně nikoho nezachraňoval. Stejně tak jako kuchařka co jim tam vařila a řidič co vozil tlakové lahve s kyslíkem o sobě jistě netvrdí, že jsou záchranáři.

To že byl Elon Musk z jeskyně poslán pryč říká Vern Unsworth.

Ozdrojujte to tvrzení, že Elon Musk začal poté zpochyňovat celou záchrannou operaci a ty, kteří ji vedli, rád si to přečtu.

peter
Host
peter

trepes, ten vern sa podielal na zachrane, to ze nebol priamo ten co sa s tymi chlapcami potapal neznamena ze sa nepodielal na zachrane, on je speleog-zachranar
a je riadne znevazenie, ze ho porovnavas s kucharkou, ale to je uz asi elonovska deformacia
on pri tej zachrane zohral klucovu ulohu
https://www.thesun.co.uk/news/6792661/who-vernon-unsworth-thai-cave-rescue-pedo-guy-elon-musk/

Damel
Host
Damel

Vycházíte z informaci z The Sun, uvědomujete si to?

peter
Host
peter

a?
ci vsetko co je na the sun je automaticky podvod? to je riadna kravina, uvedomujes si to? 🙂
ten chlap jednoducho bol klucovou postavou tej operacie, ci sa to muskovi a jeho fanusikom paci alebo nie

a porovnavat ho s kucharkou moze fakt len ******

Damel
Host
Damel

Oba se podíleli na záchranné operaci, což však ani z jednoho nedělá záchranáře.
Oba se podíleli svou (a každý jinou) měrou a svým způsobem (přičemž oba byli důležití).

Takže lze samozřejmě porovnávat speleologa s kuchařkou, co na tom nechápete, vždyť to není tak složité na pochopení, nebo pro vás jo?

A k tomu zdroji, The Sun. Pokud chcete vést diskusi na úrovni, tak přeci nebudete používat bulvární plátek. To vám je vážně nutno i takhle základní věci psát? Bulvár je z podstaty mišmaš špatně oddělitelných informací a smyšlenek. Jeho rolí je vyvolávat emoce, ne akurátně informovat. Trpí navíc biasem: národní je dobré, cizí je špatné. Takže ať by se stalo cokoliv, bude hájit hodného britského speleologa před zlým “americkým” miliardářem. Důkaz? Je tam někde článek o tom, že tu roztržku vyvolal Unsworth? Je tam někde alespoň naznačeno, že jeho žádost, aby se Musk zůčastnil bolestivého úchylného sexuálnío aktu, je opovrženíhodná a měl by se za to omluvit?

peter
Host
peter

si neskutocne zaslepeny
len hlupak moze porovnavat kucharku(a ktovie ci tam vobec nejaka bola) a cloveka co sa priamo podielal na zachrane a zohral klucovu ulohu v celej zachrannej operacii

Damel
Host
Damel

Mám dojem, že si pletete význam slov porovnávať a prirovnávať. Porovnávat lze (například v tomto případě) míru přičinění speleologa a kuchařky (nebo řidiče co vozil tlakové lahve s kyslíkem) ke zdaru záchranné operace. Všichni jmenovaní pro ni byli důležití, každý však jinou měrou, a to lze právě porovnávat. Na druhou stranu však přirovnávat speleologa ke kuchařce je nesmysl, proto jsem to ani nikdy neučinil, ač jste na tuto neexistující slovní entitu již 3x afektovaně “zreagoval”. 🙂

peter
Host
peter

nemudruj
nic si nepletiem to ty mas problem s chapenim toho aky je rozdiel medzi clovekom co spoluviedol tu zachranu a kucharkou
ten chlap je speleolog, potapac a aj zachranar, on tie jaskyne pozna ako malokto a ty ho ides porovnavat s kucharkou len preto, ze kritizoval tvojho elona

peter
Host
peter

tu roztrzku nevyvola unsworth, to jeho vyjadrenie ked povedal muskovi, ze si ju ma strcit do riti prislo az potom ked musk zacal spochybnovat celu tu operaciu ked ho slusne poslali do riti aj s celou jeho ponorkou

Jaro Pudelka
Host
Jaro Pudelka

Prestaň tu robiť hanbu slovákom. Viem, že som zbytočne emotívny ale inak sa nedá.

Martin
Host
Martin

Netreba na to pozerať z úzkeho pohľadu. Jediná štipľavá pripomienka na jeho adresu by ho nevytočila. V skutočnosti sa po Elonovi začali voziť jedni za druhými. Najprv ich opravoval (uviedol email kde ho potápači pobádali aby pokračoval, že je to dobrý nápad), potom ich ignoroval…a pri tejto kritike ktorá bola navyše nevhodne okorenená mu už proste rupli nervy. Schytať to mohol hocikto z kritikov, tak tu netvrď, že nezvláda kritiku, pretože nešlo len o ten jeden komentár. Pohár pretiekol. By ma zaujímalo koľko “navážačov” znesie taký priemerný človek….

peter
Host
peter

hahaha
elon uz vybuchol viac krat ked bol podrobeny kritike, jednoducho ju nedokaze prijat

Damel
Host
Damel

Uveďte jediný příklad, kdy měl Elon Musk problém s kritikou. A než něco napíšete, ujistěte se, že nezaměňujete jiné formy komunikace za kritiku.

Kritiku přijímá příkladně. Na co je háklivý není kritika, ale když vycítí zesměšňování, šikanózní jednání, bossing a podobně. Myslím že všichni víme (a doufám, že i chápeme) proč.

David
Host
David

Je to TROL, nekrmit, nechat hladovět 🙂

Mário
Host
Mário

No ja sa mu ani nečudujem. Fakt robí niečo užitočné a snaží sa posunúť ľudstvo a nie rozhadzovať peniaze na luxusný život. Ale často sa stáva terčom kritiky za hovadiny a každý chudák čo nikdy nič nedokázal si oňho obtiera hubu. Jasné urobil pár chýb a zlích rozhodnutí ale on nie je boch ani dokonalý to nie je nikto. Veľa ľudí plače že dostal pár drobných ako dotácie. Ale on tie peniaze normálne použil na niečo rozumné. Keď cez krízu vláda zachraňovala banky a poisťovne ktoré si za to všetko mohli sami a utopili sa tam miliardy a miliardy a doplatil na to celí svet vtedy mali všetci kričať. Byť slávny neznamená sladký život ani omylom.

Damel
Host
Damel

A třeba jen Elon ví o sexuálních preferencích pana Unswortha víc než my. Pokud ho například viděl s místní patníctiletou dívkou (Thajsko 15), tak jakožto Jihoafričan (16), Kanaďan (16) i Američan (jak kde, většinou 16-18) ho oprávněně považoval za pedofilního.

* V závorkách je uveden legální věk způsobilosti k pohlavnímu styku v daných zemích.

Martin
Host
Martin

😀 😀 😀

peter
Host
peter

jasne, teraz budes na jeho obhajobu vymyslat hlupe vyhovorky len aby elon nevyzeral ako kreten co nezvlada kritiku

Damel
Host
Damel

Je rozdíl mezi výmluvou a zvažováním všech možností.

PS: Používání slov jako kretén a podobně nevypovídá zhola nic o osobě, která je terčem takové nadávky, ale velmi mnoho o tom, kdo takové slovo použil. Taková malá rada do života, když to někomu samotnému nedochází.

peter
Host
peter

ak sa niekto x-krat sprava ako kreten tak nieje dovod sa branit ho tak oznacit a aj teraz sa elon spraval ako kreten ked toho chlapa obvinil, ze je pedofil
a nemusis sa bat, ze by sa dobrovolne ospravedlnil, to mu jeho superego nikdy nedovoli, ale kedze teraz ma problemy s akcionarmi tesly tak po ich natlaku suhlasil s ospravedlnenim

a ozaj neviete kedy bude sprava o financnych ukazovateloch za druhy stvrtrok? alebo aspon nesledujete niekto predpovede analytikov, ze aku stratu ocakavaju pri tesle?

Martin
Host
Martin

myslím oficiálny termín už stanovili na 3.8 …. tiež som zvedavý 😀 …strata bude zaujímavé číslo..dosť výrazné myslím 😀 …na druhej strane, produkciu myslím udržali, takže očakávam cca 20 500 modelov 3 a 10 000 S a X (za celý mesiac) …inak ohľadom predajov – mám za to že v Júni predaje trochu pozdržali aby sa cez 200 00 prehupli až v tomto mesiaci, a oddialili stratu daňového bonusu…zároveň sa to myslím odrazí na zvýšenom počte predajov 🙂

peter
Host
peter

no na tie finacne vysledky som zvedavy lebo ak budu podobne ako v prvom stvrtroku alebo nebodaj horsie ako je to u tesly zvykom tak bankrot tesly bude neodvratny

Dav
Host
Dav

To jsou výmluvy na úrovni Ratha nebo Okamury 🙂

Damel
Host
Damel

Zde je ucelenější komunikace se Stantonem:

comment image

peter
Host
peter

komunikacia s tym potapacom je bezpredmetna, on nebol velitelom tej zachrannej akcie takze nemal pravo rozhodovat kto sa na nej zucastni a ako sa nakoniec uskutocni
ten potapac nemal kompetencie na spolupracu s nejakym elonom a jeho “ponorkou”, takze co si s nim pisal je na urovni sukromnej komunikacie

Damel
Host
Damel

1) Komunikace s tím potápěčem nebyla bezpředmětná, protože to právě on spolurozhodoval jak se vyproštění provede. Byl jedním z nejdůležitějších mužů na scéně.
2) Velitel celé operace nebyl nepřístupný nárhům řešení, naopak, jeho role byla pouze byrokratická, vyslechnout si návrhy a formálně je odsouhlasit.
3) Ten potápěč měl kompetenci na spolupráci s kýmkoliv, kdo mu mohl pomoci dostat ty kluky ven.

yamato
Host
yamato

no, ak niekto kritizuje miniponorku ze je neuzitocna “ako Tesla”, tak je jasne ze je to proste odporca Muska a jeho projektov a s ponorkou to nema nic spolocne. Takych odporcov, co budu hladat chyby aj keby Musk vynasiel perpetum mobile, sa vzdy najde dost a vzdy ich nakoniec pochova historia len ako otravny a bezvyznamny balast.

Dav
Host
Dav

Já osobně jsem nad koupí Tesly docela reálně uvažoval, ale ponorku považuju za uplnou blbost a celé angažmá Muska jen jako divadlo pro posílení ega. Pokud je někdo opravdu altruistický, tak se nezaměřuje výhradně na mediálně zajímavé akce. Vždyt se stačí podívat na česko filantropickou scénu, co dělají lidé, kteří to myslí vážně a co prospěcháři typu Babiš.

Damel
Host
Damel

Překroutil jste skutečnost. On se nezaměřuje výhradně na mediálně zajímavé akce, on byl přímo požádán (kvůli jeho možnostem a schopnostem), aby se do záchrany zapojil a zprvu to i odmítal. Až po poradě, jestli by opravdu nemohli být něčím nápomocní a vznesených návrzích a ujištění ze strany záchranářů, že by mohli být, se do té záchranné akce zapojil.

David
Host
David

Tím požádáním myslíte, že mu někdo napsal na Twitter, aby se zapojil a on se po dlouhém přemýšlení rozhodl pomoci nebohým chlapcům? To je stejně směšné, jako nasazení našich populistických politiků ve věci H-systemu, “splácení” státního dluhu částí platu, fotky ze zvířátky a podobně.

peter
Host
peter

prekrucas cele to muskove anagazovanie vzniklo na twittri kde musk prisiel najprv z napadom tunela z “nafukovacieho hradu”, co bola samozrejme este vacsiaa blbost ako ponorka, ale samozrejme jeho nasledovnici ten napad neskutocne schvalovali ved co vymysli elon to je proste super, velmi malo ludi sa tam pozastavilo nad nerealnostou toho napadu, kazdeho hned nasledovnici velkeho elona zadupali do zeme, ze si dovoluje spochybnovat elonov napad

az potom po par dnoch prisiel s navrhom ponorky a nieje pravda, ze by ho o to poziadali zachranari, to bol jeho napad

David
Host
David

Myslim, ze vetsina lidi o tom sice hezky polemizuje, ale pritom vubec netusi, jaka je realita pohybu v jeskynich, speleopotapeni nebo dokonce zachranne akce. Kdo ma s timto alespon elementarni zkusenosti vi, ze je to naprosto absurdni nesmysl, kteremu se vsichni zachranari otevrene nevysmali hned na zacatku jen proto, ze jeho tvurcem je znamy multimiliardar.

Damel
Host
Damel

Až na to, že to co jste napsal není pravda.

David
Host
David

Co neni pravda? A vy osobne mate zkusenosti se spelologii, pripadne speleopotapenim nebo jste jen fanousek pan Muska?

Damel
Host
Damel

Vždyť důkaz, že vaše tvrzení nejsou pravdivá máte jen o kousek vejš. Přečtěte si tu korespondenci se Stantonem (a zjistěte si kdo je Dick Stanton).

David
Host
David

Pan Stanton ale nikde ani neřekl, že tuto ponorku použijou a záchranu realizovali uplně jinak. Tohle je prostě jen hodně obecná odpověd, kdy je třeba zohlednit, že komunikoval se známým miliardářem, kterého by do hajzlu většina lidí neposlala i kdyby řekl sebevětší blbost – opět se stačí podívat např. na našeho pana Babiše.
A v neposlední řadě se Musk kasal, že tam s tou ponorkou doplave (na místo, kde byli nalezeni chlapci), ovšem skutek jaksi utekl….

Petr
Host
Petr

Je to tak. Speleozachranari maji vyzkousene a nacvycene postupy jak transportovat uvizle, ale i zranene, osoby V tomto pripade nebylo nutne prekonavat hluboke sifony a transport komplikovaly spis restrikce(zuzeni). Mozna by Muskova zachrnna kapsle mohla v budoucnu poslouzit, ale tomu musi predchazet dukladny vycvik. Verte ze pri jeskynnim potapeni na improvizace neni uplne misto. Dle zverejnenych informaci zachranu provadeli lide (jeskynari) kteri vedeli co delaji a meli obrovskou podporu v namornich potapecich, kteri jim delali podporu. I dle vysledku neni treba pochybovat.

Damel
Host
Damel

Asi vám uniklo, že kdo je Dick Stanton a že je jeskyňář. 🙂

Martin
Host
Martin

Myslím Petr nijako nekritizoval dané riešenie. Všetci sa zhodneme na tom, že použiť “v praxi neoverený” kus vybavenia na záchranu životov vnáša do realizácie nové riziká. Ak by bolo s chlapcami ozaj zle, verím že títo skúsení potápači by mohli rozhodnúť, že nové riziká spojené s týmto neovereným záchranným konceptom sú akceptovateľné…