ElonX slaví už 3. narozeniny, návštěvnost meziročně vzrostla o 70 %

Malý sraz části redakce ElonX

Projekt ElonX je tu s vámi už (pro mě těžko neuvěřitelné) 3 roky, a tak je čas se ohlédnout za minulým rokem a úspěchy či změnami, které náš web v roce 2019 potkaly.

V první řadě musím poděkovat všem členům redakce, bez kterých by na ElonX bylo mnohem méně článků a videí a obsah by rozhodně nebyl tak pestrý jako dnes. S některými z nich jsem se loni také konečně viděl osobně na malém srazu v Praze. V roce 2019 navíc naše řady rozšířili například překladatelé Dan Ouředník a Max Klimeš nebo nový redaktor Vlastimil Švancara (série Neuralink pod lupou).

Loňský rok nebyl pro ElonX nikterak dramatický a nesl se spíše ve znamení stability a růstu. Snažili jsme se vydávat alespoň jeden nový článek každý den, což se nám až na pár výjimek povedlo (některé dny však vyšly články dva nebo dokonce tři). A vydávaný obsah se vám evidentně líbí, neboť návštěvnost stále roste. V roce 2018 se meziročně zdvojnásobila a v roce 2019 vzrostla o dalších 70 % (viz statistiky níže). Jsme rádi, že vám web líbí a doufáme, že se k nám budete vracet i nadále.

Kromě klasických článků jsme taky přidali spoustu nových přehledů a průběžně aktualizovaných článků či profilů, přes které jsme vám zprostředkovali stovky a stovky krátkých novinek. Novými přírůstky byly například Přehled všech Dragonů, výpis lodí námořní flotily SpaceX či Seznam sdílených misí SpaceX. Mezi jednoznačně nejpopulárnější průběžně aktualizované články loni patřily ty, které sledují či sledovaly dění kolem Starhopperu a prototypů Starship. Michal Lenc navíc postupně rozšiřuje naši Encyklopedii Tesly, kterou najdete v horním menu.

Mezi novinky zavedené v roce 2019 se řadí především menší úprava designu stránky, kterou má na svědomí Pavel Vantuch. Web tak dostal modernější logo, upravenou barevnou paletu a také líbivější bannery nadcházejících misí.

Porovnání starého a nového loga webu:

V březnu jsem také vytvořil anglickou odnož ElonX na adrese elonx.net. Tam jsem chtěl pravidelně vydávat překlady toho nejlepšího či nejzajímavějšího obsahu z českého webu, který by byl přínosný i pro mezinárodní čtenáře. Bohužel to zabíralo více času, než jsem doufal, a návštěvnost byla dost nízká, a tak momentálně na anglickém webu spíše jen udržuji různé přehledové články. Pokud byste s provozem elonx.net chtěli pomoci (především jsou potřeba kvalitní překladatelé z češtiny do angličtiny), určitě se ozvěte na kontakt@elonx.cz.

Statistiky

Na ElonX jste v roce 2019 mohli najít rekordní množství nového obsahu a také opět značně narostla návštěvnost.

Porovnání návštěvnosti webu ElonX v letech 2018 a 2019 (Zdroj: Google Analytics)

Podpora fanoušků

V roce 2019 opět řada z vás finančně přispěla na provoz webu ElonX. Celkem jste přispěli zhruba 60 000 korun (35 tis. přes Patreon, zbytek přes bankovní účet či PayPal). To je téměř dvojnásobek oproti loňsku, a tak vám všem moc děkujeme! Je fajn vidět, že lidé jsou ochotni ocenit projekty, které mají rádi. A jelikož na úspěchu webu mají velkou zásluhu jednotliví redaktoři, většinovou část vašich finančních jsem opět rozdělil mezi redaktory ve formě honorářů. Ještě jednou děkujeme za vaši dosavadní podporu a pokud jste na projekt ElonX ještě nepřispěli a chcete to napravit, návod najdete v tomto článku.

Na závěr bych pak jen opět rád připomněl, že stále hledáme nové parťáky do redakce. Takže pokud vás zajímají firmy Elona Muska a chtěli byste psát, překládat nebo tvořit videoobsah pro ElonX, přečtěte si náš náborový článek a určitě se ozvěte na adresu kontakt@elonx.cz.

P. S. Pokud vás zajímá historie vzniku webu, přečtěte si článek z prvních narozenin.

Petr MelechinOdebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka

Jsem zvedav, jak dlouho Vam vydrzi dobrovolnicko-fanouskovsky zapal. Koukam jak jste mladi a sympaticky se zubite, tak by nejakou dobu vydrzet mohlo…. Bavi Vas to, tak by bylo idealni , kdyby Vas to i zivilo (mozna je zde takova predstava…). Pritom ale nevrazive sleduji trend jak vsechna media nejprve lakaji na obsah zdarma a po par letech vyrukuji s placenou verzi premium (a to i pres pritomnost reklam, pripadne nejakeho merchandisingu) – coz je podle meho proti principum internetu.

Nepremysleli jste o tom usilovat o nejaky grant takrikajic od zdroje (asi ne od Tesly, ktera stale neni v cernych císlech (to jenom takove rypnuti, kdyz ty jejich akcie jsou tedkonc hodne nahore), ale od SpaceX , kde Shotwell(ova) rika, ze oni jednak v cernych cislech (tusim od roku 2008 nebo 2009) davno jsou a druhak ji zalezi na edukaci , hlavne tedy (a ponejvice americke) mladeze – no a Vy jste zabavni, konzistentni, strukturovani a snazite se byt encyklopedicky ctivi, takze zabijite 2 mouchy jednou ranou – popularizujete a delate jim jmeno a soucasne vzdelavate). Podobnych subjektu je asi vic , ale prece jen Vy uz mate nejakou historii, tym a vysledky…

Oskar

Díky moc za web který děláte! Nemůžu jinak a nějakou drobnou kačku Vám jdu poslat na provoz 🙂

Martin

I za mě bych Vám rád poděkoval ! Rád čtu tento web a přeji všem redaktorům ať se jim dále daří.

setapouch

Na tomhle webu jsem už nějaký čas regulérně závislý.

Tomas

Toto je asi to prve co citam v praci. Robota pocka:D

Igor Skrutek

Gratulujem Vám, nech sa vám darí, super web. 🙂

Damel

Děkuju Vám, děláte to dobře! Je radost a potěšení se sem vracet.

TomasH

Držím palce v novom roku. 👍🚀

bohyn

Ať se daří i dalších letech. BTW dobrá hospůdka na sraz

Tom

Gratulujeme a děkujeme. 😊👍❤