ElonX slaví už 3. narozeniny, návštěvnost meziročně vzrostla o 70 %

Malý sraz části redakce ElonX

Projekt ElonX je tu s vámi už (pro mě těžko neuvěřitelné) 3 roky, a tak je čas se ohlédnout za minulým rokem a úspěchy či změnami, které náš web v roce 2019 potkaly.

V první řadě musím poděkovat všem členům redakce, bez kterých by na ElonX bylo mnohem méně článků a videí a obsah by rozhodně nebyl tak pestrý jako dnes. S některými z nich jsem se loni také konečně viděl osobně na malém srazu v Praze. V roce 2019 navíc naše řady rozšířili například překladatelé Dan Ouředník a Max Klimeš nebo nový redaktor Vlastimil Švancara (série Neuralink pod lupou).

Loňský rok nebyl pro ElonX nikterak dramatický a nesl se spíše ve znamení stability a růstu. Snažili jsme se vydávat alespoň jeden nový článek každý den, což se nám až na pár výjimek povedlo (některé dny však vyšly články dva nebo dokonce tři). A vydávaný obsah se vám evidentně líbí, neboť návštěvnost stále roste. V roce 2018 se meziročně zdvojnásobila a v roce 2019 vzrostla o dalších 70 % (viz statistiky níže). Jsme rádi, že vám web líbí a doufáme, že se k nám budete vracet i nadále.

Kromě klasických článků jsme taky přidali spoustu nových přehledů a průběžně aktualizovaných článků či profilů, přes které jsme vám zprostředkovali stovky a stovky krátkých novinek. Novými přírůstky byly například Přehled všech Dragonů, výpis lodí námořní flotily SpaceX či Seznam sdílených misí SpaceX. Mezi jednoznačně nejpopulárnější průběžně aktualizované články loni patřily ty, které sledují či sledovaly dění kolem Starhopperu a prototypů Starship. Michal Lenc navíc postupně rozšiřuje naši Encyklopedii Tesly, kterou najdete v horním menu.

Mezi novinky zavedené v roce 2019 se řadí především menší úprava designu stránky, kterou má na svědomí Pavel Vantuch. Web tak dostal modernější logo, upravenou barevnou paletu a také líbivější bannery nadcházejících misí.

Porovnání starého a nového loga webu:

V březnu jsem také vytvořil anglickou odnož ElonX na adrese elonx.net. Tam jsem chtěl pravidelně vydávat překlady toho nejlepšího či nejzajímavějšího obsahu z českého webu, který by byl přínosný i pro mezinárodní čtenáře. Bohužel to zabíralo více času, než jsem doufal, a návštěvnost byla dost nízká, a tak momentálně na anglickém webu spíše jen udržuji různé přehledové články. Pokud byste s provozem elonx.net chtěli pomoci (především jsou potřeba kvalitní překladatelé z češtiny do angličtiny), určitě se ozvěte na kontakt@elonx.cz.

Statistiky

Na ElonX jste v roce 2019 mohli najít rekordní množství nového obsahu a také opět značně narostla návštěvnost.

Porovnání návštěvnosti webu ElonX v letech 2018 a 2019 (Zdroj: Google Analytics)

Podpora fanoušků

V roce 2019 opět řada z vás finančně přispěla na provoz webu ElonX. Celkem jste přispěli zhruba 60 000 korun (35 tis. přes Patreon, zbytek přes bankovní účet či PayPal). To je téměř dvojnásobek oproti loňsku, a tak vám všem moc děkujeme! Je fajn vidět, že lidé jsou ochotni ocenit projekty, které mají rádi. A jelikož na úspěchu webu mají velkou zásluhu jednotliví redaktoři, většinovou část vašich finančních jsem opět rozdělil mezi redaktory ve formě honorářů. Ještě jednou děkujeme za vaši dosavadní podporu a pokud jste na projekt ElonX ještě nepřispěli a chcete to napravit, návod najdete v tomto článku.

Na závěr bych pak jen opět rád připomněl, že stále hledáme nové parťáky do redakce. Takže pokud vás zajímají firmy Elona Muska a chtěli byste psát, překládat nebo tvořit videoobsah pro ElonX, přečtěte si náš náborový článek a určitě se ozvěte na adresu kontakt@elonx.cz.

P. S. Pokud vás zajímá historie vzniku webu, přečtěte si článek z prvních narozenin.
Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jarda

My děkujeme za Vaší práci! Jen tak dál!… Jarda

Jiří Hadač

Pokud má člověk v době srazu redakce kotnik v cudu, tak může jen okukovat fotky 😀

Jirka

Opravdu díky, díky díky!!! Jsem tu minimálně jednou denně a dnes už si pomalu nedovedu představit, že by tento informační kanál neexistoval. Všem redaktorům přeji úspěšný rok 2020.. Jirka . btw – hamba, že jsem ještě nic nepřispěl (napravím)..

Ales

Rád čtu váš web. V podstatě je to první věc, kterou dělám když přijdu do práce 🙂

Oskar

Pod to se můžu podepsat 🙂 Když je v práci delší prostoj, tak hltám ještě na kosmonautix. Ale ElonX je povinnost po příjezdu 🙂

Josef

Gratuluji! Mám rovnou jeden nápad. Nechcete vydat knížku o projektech SpaceX? Nebo klidně i o Tesle a dalších projektech Elona Muska. S tím, že velkou kapitolu by tvořila příprava a stavba lodě Starship (původně ITS/BFR). Mohlo by jít klidně o souhrn nejlepších článků publikovaných na webu ElonX. Tj. příprava by nemusela zabrat tolik času. Chápu, že některé projekty Elona Muska jsou teprve v zárodku a vyvíjí se šíleným tempem kupředu, za rok by proto mohla být část informací v knížce zastaralá. To by ale paradoxně mohlo být pro čtenáře knížky ještě zajímavější, protože by si například za 5 nebo 10 let mohli knížku otevřít a vrátit se k zárodkům projektů, které už v tu dobu budou úplně někde jinde. Za 10 let už bude náročné sehnat ucelené a rozsáhlé informace o zárodcích projektů Elona Muska. O tom, jak se stavěl Starhopper, připravoval prototyp Starship,řešil Starlink, vznikal na zelené louce areál (kosmodrom) v Boca Chica… Věci, kterých je dnes plný twitter, za pár let zmizí… Hodnota takové knížky by se proto s přibývajícími léty zvyšovala.

Zkuste prosím o nápadu popřemýšlet. Hodit sem například nějakou anketu na prozkoumání zájmu čtenářů. Byl by to ideální dárek k Vánocům 2020! 🙂 Materiálů máte na webu mraky. Dost grafického materiálu (fotografií) by šlo určitě použít i bezplatně se získáním souhlasu fotografa.

Příprava knížky by nemusela být vůbec drahá a riskantní. Věřím, že spousta čtenářů webu by si jí klidně i zaplatila předem, případně dobrovolně přispěla na její tvorbu. A našla by se pak i spousta dalších, kdo by si ji koupili. Náklad 1000 ks by se podle mě vyprodal rychle. Pokud by se na knížce začalo skutečně pracovat, pošlu za ni klidně 500 Kč předem. A třeba i rok před jejím vydáním :). Nebo by se na ni daly vysbírat peníze třeba na Kickstarteru apod. Za pár let by mohla přijít i nová navazující publikace doplněná o dalším vývoji Starshipu, cestách na Měsíc, kolonizaci Marsu… 😉

Mimochodem, loni jsem četl skvělou knížku Elon Musk od Ashleeho Vance, ve které byl byl popsán příběh Elona Muska i všech jeho projektů, žádná další podobná a hlavně novější knížka ale na trhu není. Natožpak v češtině. Hlavně ne taková, ve které by byly shrnuty pokroky za uplynulé 3 roky. Starship, Starlink, Tesla 3, Tesla Y, Cybertruck, Tesla Semi, autonomní řízení, Gigafactory 3, Gigafactory 4…

https://www.knihydobrovsky.cz/elon-musk-668010

Michal

Pravdou je, že fakt dost doufám, že vyjde nějaké pokračování od Ashleeho Vance, protože ta knížka je prostě skvělá. I má přítelkyně, která se o SpaceX a Teslu v zásadě nezajímá, musela uznat, že je to poutavé a zajímavé čtení.

Osobně bych tomu dal ještě tak dva tři roky času, pak si myslím, že by nějaké pokračování nebo něco na ten způsob bylo skvělý.

A pokud by měla vyjít kniha přímo od českých autorů, jsem taky ochoten si ji předobjednat. 🙂

hansnasa

Super web na který se každý den strašně těším. Takže odvádíte skvělou práci pánové za kterou vám moc děkuji.

Tom

Gratulujeme a děkujeme. 😊👍❤

bohyn

Ať se daří i dalších letech. BTW dobrá hospůdka na sraz

TomasH

Držím palce v novom roku. 👍🚀

Damel

Děkuju Vám, děláte to dobře! Je radost a potěšení se sem vracet.