Elonovinky #118: SpaceX poprvé dopravilo astronauty na ISS

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém spolupracují weby ElonX a Živě/VTM. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha projektech – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku, OpenAI nebo hyperloopu.

Dlouho očekávaný okamžik je konečně tady. SpaceX se stalo první soukromou firmou, která úspěšně dopravila astronauty na oběžnou dráhu. V sobotu z Floridy odstartovala raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon, v níž poprvé seděla lidská posádka. Den poté loď přiletěla k Mezinárodní vesmírné stanici a úspěšně se k ní připojila. Začíná tak nová éra pilotované kosmonautiky. Jak probíhal start a následný 19hodinový přelet k ISS?

Tip: Mnoho dalších informací o Crew Dragonu a letu s posádkou najdete na profilu mise DM-2 a v článcích v něm odkázaných.

(V případě problémů s přehráváním videa zkuste navštívit původní článek na VTM)

Předchozí epizody Elonovinek:

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Invc

NASA nedávno změnila kontrakt s SPACE X a umožňuje, aby pro mise s posádkou byly použité letěné stupně i letěný CD !
 
https://beta.sam.gov/awards/90121604%2BIDV
 
MOD 78: THE PURPOSE OF THIS BILATERAL MODIFICATION IS TO EXTEND THE DEMO-2 FLIGHT TEST FROM TWO WEEKS TO UP TO 119 DAYS AND ADD THE REQUIREMENT FOR 45TH OPERATIONS GROUP DETACHMENT 3 (DET-3) JOINT TEST TRAINING FOR PCM-1 THROUGH PCM-6 IN EXCHANGE FOR ALLOWING REUSE OF THE FALCON 9 LAUNCH VEHICLE AND CREW DRAGON SPACECRAFT BEGINNING WITH PCM-2.
 
 
 

Naposledy upraveno před 4 lety uživatelem Invc
bohyn

Vtipná je na tom ta “cena”. NASA povolila opakovane pouziti F9 a CD (už od příští mise, pokud tato dopadne dobře) výměnou za prodloužení DM-2 až na 119 dnů 😀

Krys

Připadalo mi docela divné, ze SX má za 3.2mld. udělat 10 letu pokaždé s novým CD a Boeing za 4,5mld. to stejne jen se třemi Starlinerami.

Adam

Tak on starliner ma jednu vyhodu-pro NASA nabizi vice nez dvojnasobek mist.

Invc

To je mi nějaká divná matematika.
 
Starliner i Crew dragon jsou 7 místné, a oba pro NASA budou létat jen se 4mi.
 
A ehm… ani pokud by Starliner měl těch 7 a CD jen 4 … tak mi ten “více než dvojnásobek nesedí”

Jiří Hadač

Ono je to jednoduché, NASA si kupuje službu, tj. Boeing a SpaceX daly NASA nabídku. Každá nabídla něco včetně cen, každá sama za sebe a NASA to přijala, nebo si to upravila. A s každým uzavřela zvlášť smlouvu.

Robert

Presne tak, nikde nebolo vytesane do kamena ze vyhrava najlacnejsia ponuka. Kriterii bolo vela a cena bola oproti vyvoju vlastnej rakety desatinova, cize o nu az tak neslo.

Martin

Neskutečné :O