Elonovinky #53: Raptor má za sebou první zkoušky

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém spolupracují weby ElonX a Živě/VTM. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha firmách – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku nebo Hyperloopu.

V dnešním dílu se podíváme na metanový motor Raptor, který společnost SpaceX vyvíjí už zhruba 10 let. Před více než dvěma lety byl poprvé zažehnut změnšený vývojový prototyp a teď v únoru byl konečně vyroben první Raptor v plné velikosti a rovnou prošel několika zkouškami. Při jednom z testů dokonce překonal rekordní ruské motory z hlediska dosaženého tlaku ve spalovací komoře. Raptor bude pohánět chystanou raketu Super Heavy Starship, která by snad už za pár let mohla dopravit první lidi na Mars nebo alespoň Měsíc. Ještě předtím ale tento motor uvidíme v akci na prototypu kosmické lodi Starship, který je momentálně stavěn v jižním Texasu. První lety jsou plánovány na jaro.

Elonovinky #53: Raptor má za sebou první zkoušky:

Předchozí epizody Elonovinek:

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který jinak pracuje v oboru lokalizace her a ElonX věnuje až nezdravě velkou část svého volného času. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

4
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
SixC
Host
SixC

Jsem sám, komu se video občas zobrazí jako obrázek, a nedá se přehrát?

Marek Hudik
Host
Marek Hudik

Zkus si vypnout AdBlock a podobne pluginy (uBlock Origin, Privacy Badger, …)

zdenek
Host
zdenek

Tak to teda nejsi.

SixC
Host
SixC

Ano, byl to addblock, dík.