Elonovinky #68: Začalo budování Starlinku, ten ale vyvolává obavy

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém spolupracují weby ElonX a Živě/VTM. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha firmách – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku nebo Hyperloopu.

Největším tématem ze světa Elona Muska je v posledním týdnu jednoznačně vynesení prvních 60 satelitů pro konstelaci Starlink společnosti SpaceX. Ta bude ve výsledku čítat téměř 12 000 čtvrttunových družic, které budou poskytovat rychlé internetové připojení po celém světě. Během prvního startu jsme se dozvěděli řadu podrobností o parametrech satelitů a plánech na vybudování konstelace, ale také vyvolal obavy kvůli potenciálnímu zhoršení problému vesmírného odpadu a negativnímu dopadu na astronomii a astrofotografii.

Mnohem více informací najdete v podrobném článku Vše o konstelaci Starlink.

(V případě problémů s přehráváním videa zkuste navštívit původní článek na VTM)

Předchozí epizody Elonovinek:

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
petr

Když přehlédnu všechna ostatní rizika. Tak při pohledu na oblohu a představě, že jích tam pošlou další tisíce se opravdu obávám, že to muže znemožnit astronomická pozorování ze země. Astronomové asi těžko budou hledat pohled ve kterém by proti nim neodrážela světlo nějaká družice Starlinku a to dost snižuje schopnost pozorování. Nikde jsem k tomu nechytil nějaké vyjádření a řešení.

Tomas

Ja jsem už o tom četl(nemůžu už najít odkaz). Pro profíky to nebude problém, ale amatérsti astronomové nebudou nadšeni.

Invc

Tam není problém ve světelném spektru. Navíc teda, možná by sis měl chvíli hrát s globusem a lampičkou… velkou část noci nemají satelity na LEO co odrážet. Navíc nějaká piditečka na pravidelné dráze není probleům ani když je osvětlená.

Problém ale je, že tam nahoře bud pár 12 tisíc dovádějícich “reflektorů” svítícich na Zem v radiových pásmech 10GHz-30GHz… a tam už něco zahlušit můžou.

vencour

Proč to považujete za problém? Vlezte si na satbeams.com, zvolte nějakou družici a podívejte se na její pokrytí, EIRP a tak. Čim se liší od Starlinku?

Jansa Jaroslav

Elon Musk myslí již na internet věcí a komunikaci samořiditelných aut mezi sebou čili o aktuální vzájemné pozici vozidel na vozovce a o hustotě dopravy nebo o uzavírkách. Ty obavy z přemíry satelitů jsou zbytečné. Ovšem kritizovat všechno co pochází od Elona Muska je IN.

Lukas

Dali by sa tie druzice vyuzit aj na sirenie televizneho signalu alebo telefonneho,alebo sa jedna ciste len o sirenie internetu

Pavel Riedl

Stávající určitě ne a v budoucnosti… u Elona nikdo neví 😉

Invc

U Elona sice nikdo neví, ale není naprosto žádný důvod, aby se tak dělo.

1) U TV streamu, ti je nějaká latence 500ms – naprosto ukradená, takže je pro všechny daleko levnější poslat 10 družic na vysoké oběžné dráhy / , kde budou vidět pořád, a nebudeš potřebovat žádné složité přijímací zařízení, které bude sledovat družici po obloze a přeskakovat na další každých 5 minut.
2) U Starlinku – pokud toužíš po televizi – tak nic ti nebrání to použít pro nějakou IPTV…
3) A kdybys moooc moc chtěl – tak pokud mají nějak smysluplně udělaný ten proprietární komunikační protokol mezi pizzou a satelitem – tak může posílat TV jako datový multipoint broadcast bez zpětného kanálu v rámci “standardní komunikace pro internet” a z toho by ti ta pizza nebo nějaký settopbox vyfiltroval. .. ale nevím proč bys to dělal, protože bys na to potřeboval prakticky stejné zařízení, jaké bys potřeboval na starlink internet.

peter

a naco by to bolo dobre?

vencour

A) nemají na to železo, tj. nejsou optimalizované na DVB-S nebo DVB-S2.
B) družice Starlinku nejsou na GEO a nemají ani “protikusy” na zemi pro příjem “satelitní televize” (vysálání), aneb jsou to navzájem různé, obecně nekompatibilní, telekomunikační systémy (síťař by řekl, že se jedná o jiné technologie v rámci OSI)

vencour

Ještě jinak: měl byste mít nějaký business model.
Mít co poskytovat, odebírat i komu nabízet. Mít smlouvu na dodání programů. Zároveň i mít nějakou stabilní infrastrukturu, abyste to celé obsloužil.
Jako laik mám dojem, že tohle se už řeší jinde, ať už na internetu nebo přes GEO.

Jirka

V době kdy přes internet se můžeš dívat na televizi je tv vysílání přes satelit naprosto zbytešná věc.