Elonovinky #73: Třetí mise Falconu Heavy byla téměř bezchybná

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém spolupracují weby ElonX a Živě/VTM. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha firmách – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku nebo Hyperloopu.

Falcon Heavy má za sebou třetí a na dlouhou dobu poslední start, ale nejsilnější raketa současnosti se s fanoušky rozloučila ve velkém stylu. Nedávná mise STP-2 byla nejnáročnější v historii SpaceX a během živého přenosu rozhodně bylo na co koukat. Kromě ladného přistání bočních stupňů a úspěšného vypuštění dvou tuctů satelitů jsme se dočkali taky úplně prvního zachycení aerodynamického krytu do sítě. Jedinou vadou na kráse tak bylo nezdařené přistání centrálního stupně.

(V případě problémů s přehráváním videa zkuste navštívit původní článek na VTM)

Předchozí epizody Elonovinek:

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Martin

Trochu mi je divné že každý spomína len 3m$ za polovicu krytu (inak zaujímala by ma cena práce a nájmu na rok za všetko dianie okolo GO Ms Tree, nech vieme koľko polovíc krytu treba ročne zachrániť aby to cenovo dávalo zmysel). Marí sa mi že ako zhruba rovnocenný dôvod pre ich záchranu uvádzal Elon aj fakt, že vzhľadom na zdĺhavosť výrobného procesu by boli bez záchrany krytov obmedzení v počte uskutočniteľných štartov. Možno to hrá len malú rolu, no subjektívne myslím je to možno ešte dôležitejší faktor ako samotná cena. Ak chcú štartovať jedného dňa každý týždeň, znamená to nový kryt každý týždeň… Druhý stupeň je drahší, no je z hlinníku a pravdepodobne ho dokážu vyrobiť o niečo rýchlejšie ako aerodynamický kryt.

peter

ked potrebuju 2x ale 4x viac krytov tak predsa rozsiria vyrobnu linku resp. postavia novu(e)
cize vsetko je len o peniazoch

peter

za 5-10 rokov sa ta linka urcite splati ak by teda vyrabali tie kryty fakt masovo

Tomas

Ale no tak 😀 start falconu kazdy týden je úplně mimo realitu

Denis

Super ze sa im dari stale lepsie zachytavat kryt. Za chvilu mozno vyplava aj druha lod.