Elonovinky #87: První let Crew Dragonu s astronauty se blíží

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém spolupracují weby ElonX a Živě/VTM. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha projektech – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku, OpenAI nebo hyperloopu.

SpaceX letos v dubnu prodělalo dvě anomálie během testů lodi Crew Dragon, ale od té doby proběhly nápravné akce a nyní je vývoj opět na dobré cestě. Společnost dokončuje přípravy hardwaru pro únikový test Crew Dragonu a také vůbec první misi s posádkou. Astronauté Bob Behnken a Doug Hurley zároveň pokračují ve výcviku a nedávno například trénovali nouzové opuštění rampy LC-39A. Kdy se tato dvojice vydá na cestu k ISS? A stráví tam jen dva týdny nebo rovnou několik měsíců?

Tip: Podrobnější informace o přípravách najdete v našem nedávném článku.

(V případě problémů s přehráváním videa zkuste navštívit původní článek na VTM)

Předchozí epizody Elonovinek:

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil

Takže stále 6 měsíců do startu? To mi připomíná Falcon Heavy

Tomáš Kratochvíl

Myslím, že padáky pro Spacex vyvíjí a vyrábí společnost Airborne. Sx to potom testuje s Dragonem. Nový padák o kterém se mluví je označen Mk3. Nevíte někdo, co se přesně stalo u toho testu co selhal?

Invc

U testu nevím – myslím, že to podrobně nezveřejňovali.

Každopádně z toho posledního rozhovoru Musk, Brindenstein a 2 astronauti je pár informací, ze kterých můžeš číst mezi řádky:

Říkali, že měnili šňůry za pevnější (nylon – zylon), a měnili způsob šití (respektive napojení šňůr na vrchlík). EM řekl, že to šití dělali kvůli toho, že je problém u napojení šňůr na vrchlík. V určitých místech vrchlíku se “kumulovala” síla od šňůr – takže zřejmě některá místa byla lokálně více namáhaná a poškozovalo to materiál vrchlíku (látku). Takže měnili šití tak, aby se síla od šňůr rovnoměrněji rozložila.

Invc

Ano … bohužel ani tam není “co přesně” na tom padáku selhalo (ani v tom co psal Eric z ArsT)…

Kraapt

Video je povedené jako vždy, jen ta hudba v pozadí mi přijde nevhodná – obecně u elonovinek – já bych zvládl klidně bez hudby, nebo ještě tišší. Přece jenom nás všechny nejvíc zajímá to mluvené slovo.