Elonovinky #101: Začíná výroba crossoveru Tesla Model Y

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém spolupracují weby ElonX a Živě/VTM. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha projektech – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku, OpenAI nebo hyperloopu.

Když Elon Musk loni v březnu odhalil očekávaný elektrický crossover Tesla Model Y, avizoval zahájení dodávek až na podzim 2020. Přípravy tohoto elektromobilu ale probíhaly velice hladce a Tesla aktuálně překvapila oznámením, že vůz se už začal vyrábět v kalifornském Fremontu. Navíc bude mít vyšší dojezd, než se původně odhadovalo.

(V případě problémů s přehráváním videa zkuste navštívit původní článek na VTM)

Předchozí epizody Elonovinek:
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán

Myslím že teď jsou akcie na 750 dolarech za kus, maximum bylo 962, ale musela přijít korekce… ale i těch 750 je dost dobrý výsledek! Jen nevím, jak je teď hodnotná celkově

Invc

Market cap. je teď 132G (v oběhu je 180,24M akcií).
Celková hodnota 168G.

Tomáš Kratochvíl

To, že uvedení modelu Y je dříve, než se čekalo může znamenat mimo jiné to, že se v Tesle poučili z rozjezdu modelu 3 a udělali příslušné změny. Zejména bych čekal úplně přepracovanou karosérii oproti modelu 3, kde je to výrobní neštěstí. Z hlediska spotřebitele jsou vidět jen nedobře slícované panely, no karosérie je alespoň tuhá a doufejme, že vydrží pohromadě třeba 20 let. Z hlediska výrobce však měla nemalý podíl na – naštěstí dnes téměř zapomenutém -“výrobním peklu”.
SUV jsou bohužel ve světě velice populární, přesto, že jsou velmi neefektivní. Tesla to postavila na hlavu tím, že model Y je evidentně efektivní až dost, dojezd 500 km je úžasný. Myslím, že Y má potenciál být ještě větším úspěchem, než model 3.
Nyní to vypadá, že Tesla konečně prolomila sevření Shortsellerů a FUDistů a akcie začnou stoupat tam, kde měli být u dlouhodobě podceňované TSLA. Taknějak se člověku hned lépe dýchá a budoucnost ve které se posuneme k efektivnější a čisté dopravě, je zas o velký kus blíž.