Elonovinky #110: Proč selhal další prototyp Starship?

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém spolupracují weby ElonX a Živě/VTM. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha projektech – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku, OpenAI nebo hyperloopu.

Zhruba před měsícem jsme informovali o výbuchu prototypu kosmické lodi Starship SN1 během zkoušky na rampě. Od té doby se toho hodně událo, ale SpaceX je dnes ve velmi podobné situaci. Nový prototyp Starship SN3 totiž měl na začátku dubna absolvovat řadu zkoušek, které by byly završeny krátkým letem, ale bohužel při jednom z tankovacích testů opět došlo ke zničení prototypu. Celá situace ale vzhledem k příčině selhání není zdaleka tak zlá, jak se může na první pohled zdát. A prototyp SN4 se už vyrábí.

(V případě problémů s přehráváním videa zkuste navštívit původní článek na VTM)

Předchozí epizody Elonovinek:

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který projektu věnuje až nezdravě velkou část svého volného času a jinak pracuje v oboru lokalizace her. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

9
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Lukáč Postel
Host
Lukáč Postel

1:17 větší odstup od takové převážené věže by asi neuškodil. Člověk nikdy neví co se zvrtne.

Jansa Jaroslav
Host
Jansa Jaroslav

Virová nákaza je ve světě natolik vážná že i Tesla vyrábí podporu dýchání a tak by SpaceX mohla nasadit na zkoušku pro nemocnice své lehké skafandry, čistě jako test v praxi.

Jiří Hadač
Redaktor

Pokud se nepletu, ty lehké skafandry už od počátku potřebujou vlastní klimatizační jednotku :-), jinak by se v tom pánové uvařili. A nejde jen o skafandry SpaceX, ale platí to i pro Sokoly, A7L, skafandry z Gemini atd. Takže mi to nepřijde jako úplně praktické. A taky je otázka, jestli se nedělají na míru.

Venca P.
Host
Venca P.

Nevím jestli kosmický skafandr SPX splňuje požadavky, jaké jsou kladeny na ochranné obleky pro bakteriologické / virové ohrožení…
I když mohou být obleky přetlakové pro ten nejvyšší stupeň ohrožení
https://www.clean-air.cz/cs/pretlakovy-oblek-microgard/

určitě se v nich dá hýbat lépe než v lehkém kosmickém skafandru…

Venca P.
Host
Venca P.

PS: Ví už někdo jak se ten skafandr od SPX obléká? Je někde nějaké video?