Elonovinky #116: Aktuální start Starlinku byl odložen ze tří různých důvodů

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém spolupracují weby ElonX a Živě/VTM. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha projektech – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku, OpenAI nebo hyperloopu.

Společnost SpaceX plánuje letos provést rekordní počet startů svých raket. Tento plán ale může kromě pandemie koronaviru překazit také řada dalších faktorů. Například aktuální start Falconu 9 s další várkou družic Starlink byl postupně odložen ze tří různých důvodů. Dnes si vysvětlíme, co se stalo, a zároveň se podíváme na další příklady všemožných komplikací, které můžou způsobit odklad nebo zrušení startu rakety.

Tip: Podrobněji jsme o různých příčinách odkladů startu psali v tomto článku.

(V případě problémů s přehráváním videa zkuste navštívit původní článek na VTM)

Předchozí epizody Elonovinek:

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil

Mě by zajímala ta Čína, která je sice uzavřená navenek, ale uvnitř jistě konkurence probíhá. Kolik mají vlastně druhů a výrobců raket? Jak funguje konkurence mezi nimi? A jak je to s výrobci družic? Dělají je i soukromé firmy nebo je všechno státní a plánované?

Meh

Me by zajimalo, proc vlastne CR nema svuj vlastni kosmicky program. Kdyby jsme do toho opreli mistlo tlachani zde, uz bychom mohli startovat z Ase a pristavat treba na Moravce.

PetrK

ČR má svůj kosmický program a nejen v rámci ESA. Například Národní kosmický plán – Czech Space Portal.
Každopádně je to především o financích – veřejný sektor na to nemá (KOSMO – iVysílání | Česká televize (ceskatelevize.cz)) a soukromý by byl odkázaný na zahraniční investice – pro ty je “nějaká ČR” v tomto odvětví zjevně nezajímavá, ať už z pohledu geografického nebo personálního.

Stehno