Elonovinky #140: Starlink už testují první platící zákazníci

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém web ElonX spolupracuje s Živě a Mall.TV. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha projektech – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku, OpenAI nebo hyperloopu.

Starlink je satelitní konstelace společnosti SpaceX, která časem umožní připojení k internetu i v těch nejodlehlejších regionech světa. Projekt se nyní dostal do fáze veřejného testování, a tak jsme se od prvních zákazníků dozvěděli, jaké parametry satelitní internet od SpaceX nabízí a kolik stojí. Služba rozhodně není pro každého, ale pro lidi odkázané na běžné satelitní připojení nebo velmi pomalý venkovský internet může jít o lákavou nabídku.

Podrobněji jsme o zahájení veřejného testování Starlinku psali v tomto článku.

Předchozí epizody Elonovinek:
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Invc

Tak jestli ste chtěli ode mně něco zábavného, tak tady je výňatek z Terms of Service pro Betu Starlinku:

Governing Law:

For Services provided to, on, or in orbit around the planet Earth or the Moon, these Terms and any disputes between us arising out of or related to these Terms, including disputes regarding arbitrability (“Disputes”) will be governed by and construed in accordance with the laws of the State of California in the United States. For Services provided on Mars, or in transit to Mars via Starship or other colonization spacecraft, the parties recognize Mars as a free planet and that no Earth-based government has authority or sovereignty over Martian activities. Accordingly, Disputes will be settled through self-governing principles, established in good faith, at the time of Martian settlement.

Rozhodné právo:

Pro Služby poskytované Zemi nebo Měsíci, na Zemi nebo Měsíci, nebo na oběžné dráze kolem planety Země nebo Měsíce, řídí se tyto Podmínky a spory mezi námi vzniklé z nebo v souvislosti s těmito podmínkami, včetně sporů ohledně jejich rozhodování (“spory”), právem státu Kalifornie ve Spojených státech.

Ohledně služeb poskytovaných na Marsu, nebo během cesty na Mars ve Starship nebo jiné kolonizační lodi, strany uznávají Mars jako svobodnou planetu, s tím, že žádná pozemská vláda nemá pravomoc nebo nadvládu nad Marťanskými aktivitami. V souladu s tím spory budou urovnávány dle principů samosprávy, vytvořených v dobré víře v době osídlení Marsu.

k99

Jestli správně chápu, vtip spočívá v tom, že zatímco Měsíc je z hlediska Starlinku právně podřízená Kalifornii, tak Mars je svobodné území, které si o svých záležitostech vytvoří vlastní právní systém?
Nu… nejsem právník, tak se bez mučení přiznám, že mi pointa vtipu trochu uniká. Nebo jsem jenom suchar 🙂
Ale z vašich jiných příspěvků jsem vyrozuměl, že jste v právu kovanej. A tak pokud o tom máte ponětí, tak bych se Vás chtěl zeptat, jestli vůbec existuje nějaký soubor právních norem, které nějak upravují různé druhy práv (či nároků) za hranicí zemské stratosféry.
(Možná by to nebyl špatný námět na samostatný článek.)

Zdeněk

Je to velmi zajímavé téma. V zásadě lze aplikovat stávající právní normy – a to ty nyní platné, případně ty, jejichž platnost již v našich časech zanikla. Důsledky kolonizace Marsu jsou však dobře odhadnutelné s pomocí historických událostí. Na pohyb meziplanetárního plavidla lze aplikovat Námořní právo. Plavidlo se bude plavit pod vlajkou státu odkud bylo vypuštěno, případně registrováno. Rozhodovací pravomoc bude vykonávat po dobu expedice kapitán lodi v rámci instrukcí daného státu. Při přistání na neobydlené planetě – Marsu, postaví základnu a deklaruje zábor území nové kolonie. Jakmile se kolonie časem hospodářsky osamostatní a stane se materiálně nezávislou, vyvěsí novou vlajku a upraví svůj právní status. Půjde-li při osamostatnění o peníze, dojde v nějaké formě k válce o nezávislost.
V rámci budoucí prospektorské činnosti v pásu asteroidů lze očekávat ostré lokty různých korporací, piráty, korzáry a taky Sandokana 🙂
Zkrátka staré známé, staletími prověřené koloniální postupy a nešvary. To jestli se vyskytne situace jako v Kongu, kde chamtivý Leopold sekal lidem ručičky, bude záležet jen a jen na okolnostech.
Prostě je to moc pěkné téma k diskuzi…

Kraapt

Já vidím ještě tu rovinu, že ve smlouvě podepisujete “nezávislost” Marsu, přestože chcete jen připojit na internet někde na Zemi. V budoucnu se pak bude odkazovat na “vůli” lidu.

3,14ranha

Celkem dobrá kulišárna 😀

Ale předpokládám že reálně stále platí “Outer space treaty” ze 60. let která se vztahuje na celý vesmír (konkrétně další objekty sluneční soustavy (nikoli jen Země a Měsíc).

SpaceX sice nebude přímo kontrolovaná vládou, ale pořád i na Marsu se bude zodpovídat vládě USA !

Petr Groh

To je prostě Elon.
😆
Mám moc rád jeho humor.

Zargos

Taky bych to viděl jako vtip,v rámci doložky o volbě práva takové prohlášení stran vliv na režim Marsu mít nemůže a bylo by v rozporu s Kosmickou smlouvou,jež jsou USA signatářem (vyhl. č. 40/1968 Sb., ČR taky) a která říká,že Mars je pro všechny. Do výkladu,co se rozumí pod marťanskými aktivitami a kde začíná cesta na Mars,která má být výlučně pod marsovskou jurisdikcí,se raději pouštět nebudu 🙂

Vendelin

Elon se na marsu prohlásí cisarem a právníci tam nebudou mit co žrát 🤣